Robert Kubica poznał partnerów w ELMS. Kto pomoże walczyć o tytuł?

Robert Kubica poznał partnerów w ELMS. Kto pomoże walczyć o tytuł?

Podaj dalej

Robert Kubica, który w tym roku zaliczy sezon startów w europejskiej serii Le Mans poznał kolegów, którzy będą zamieniać się z nim w Orece 07 LMP2.

Zespół WRT ogłosił, że w ELMS obok kierowcy ORLEN Team pojawią się Szwajcar Louis Deletraz i Chińczyk Yifei Ye. Czy są to kierowcy, którzy muszą pokusić się razem z Polakiem o wywalczenie mistrzostwa? Warto przyjrzeć się im wyścigowym CV.

Louis Delatraz – od F1 po LMP1

Szwajcar urodzony w Genewie ma 23 lata. Mimo młodego wieku zaliczył już imponującą karierę w wyścigach aut jednomiejscowych. W 2012 roku zadebiutował w Formule BMW Talent Cup, gdzie w pierwszym sezonie był czwarty. Po trzecim i pierwszym miejscu nie ukończył ostatniego wyścigu, co nie pozwoliło mu wywalczyć tytułu. Do mistrza stracił jedynie dwa punkty.

Rok później przesiadł się do Formuły Renault 2.0 NEC, by w 2014 roku wywalczyć wicemistrzostwo serii, a sezon później mistrzostwo. W tym samym sezonie został wicemistrzem Formuły Renault 2.0. Ostatni tytuł wywalczył w 2016 roku, gdy był wicemistrzem Formuły V8 3.5 Series.

Od 2016 roku próbował swoich sił w serii GP2, a następnie Formule 2. Na zapleczu Formuły 1 najlepszy sezon zaliczył w 2019 i 2020 roku, gdy był klasyfikowany na ósmej pozycji. Przez trzy lata był również kierowcą testowym i rezerwowym Haasa. W wyścigach długodystansowych zadebiutował w zeszłym roku i był czwarty w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Bardzo się cieszę, że mogę dołączyć do zespołu WRT w ELMS 2021. Mamy bardzo mocny skład z Robertem i Yifei. Jestem pewien, że od razu będziemy konkurencyjni. Po tym, gdy zdobyłem doświadczenie w autach LMP1 będzie to nowe wyzwanie, na które nie mogę się doczekać. Nie ma wątpliwości, że WRT to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów. Chcę podziękować za zaufanie i danie mi tej możliwości.

Yifei Ye – chińska nadzieja wyścigów

20-letni Chińczyk jest jednym z najbardziej obiecujących kierowców z Azji. W 2015 roku zadebiutował we francuskiej i włoskiej Formule 4. Rok później w kraju bardziej wysuniętym na północy zdobył mistrzostwo. W 2018 roku był trzecim kierowcą Formuły Renault Eurocup, a rok później został wicemistrzem azjatyckiej zimowej Formuły 3. Miniony sezon zakończył mistrzostwem Euroformuły Open.

W lutym rozpoczął karierę w wyścigach długodystansowych i w pierwszym sezonie startów wywalczył mistrzowski tytuł. Wraz z kolegami z zespołu G-Drive Racing został mistrzem azjatyckiej serii Le Mans. Rosyjska ekipa wygrała dwa z czterech wyścigów. Raz była druga, a sezon zakończyła czwartą pozycją, która gwarantowała im tytuł.

– Jestem bardzo podekscytowany dołączeniem do zespołu WRT. Jestem pewny, że po przesiadce z aut jednomiejscowych do pojazdów walczących na długich dystansach, utrzymam zwycięski rozmach. Będę współpracował z jednym z najbardziej utalentowanych i doświadczonych kierowców wszech czasów: Robertem. Dodatkowo będę miał w składzie równie mocnego Louisa. Dziękuję za danie mi tej szansy i nie mogę doczekać się rozpoczęcia sezonu.

Co o kolegach myśli Robert Kubica?

– Pragnę serdecznie powitać Louisa i Yifei. Nie mogę się doczekać podjęcia z nimi nowego wyzwania. Znam Louisa z czasów Formuły 2. Nigdy natomiast nie spotkałem się z Yifei. Obaj są bardzo utalentowani i jestem pewien, że będziemy dobrze współpracować. Nasz pakiet nie jest najbardziej doświadczony w stawce LMP2, ale dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu będziemy mieli wszystkie karty, by dobrze sobie poradzić. Nie mogę doczekać się rozpoczęcia pracy na torze i w fabryce – mówił Polak.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News