Robert Kubica pokazał się z dobrej strony w kwalifikacjach. Dalej ma to coś!

Robert Kubica pokazał się z dobrej strony w kwalifikacjach. Dalej ma to coś!

Robert Kubica GP Holandii Alfa Romeo Racing ORLEN F1 2021

Podaj dalej

Robert Kubica w swoich pierwszych kwalifikacjach F1 od sezonu 2019 wywalczył osiemnaste miejsce do wyścigu o GP Holandii. Występ Polaka, który w tym roku zaliczył tylko kilka sesji treningowych i testowym trzeba uznać za udany.

Kubica zrobił swoje, świetny Giovinazzi

Na początku sesji na tor wyjechali kierowcy Haasa, Yuki Tsunoda, Nicholas Latifi i Robert Kubica. Z tej piątki Polak uzyskał trzeci czas zostawiając za sobą Micka Schumachera i Nikitę Mazepina. Kierowcy Haasa zaliczyli jeszcze jedno pomiarowe okrążenie i na nim pobili rezultat Kubicy. Reszta stawki rozpoczęła jazdy po pomiarowych okrążeniach wspomnianej piątki.

Gdy cała stawka zaliczyła pomiarowe okrążenie na czele znajdował się Max Verstappen. Holender rozpoczął walkę o pole position od 1:10,036. Drugi czas uzyskał Lewis Hamilton, a trzeci Valtteri Bottas. Za duetem Mercedesa sklasyfikowani byli Pierre Gasly i Charles Leclerc. Zagrożeni odpadnięciem z dalszych jazd byli Yuki Tsunoda, Carlos Sainz, kierowcy Haasa i Robert Kubica. Japończyk do piętnastej pozycji tracił 0,248 sekundy.

Przed finałową batalią w Q1 piętnasty był George Russell, który wyprzedzał o 0,307 sekundy Lance Strolla. Kolejne miejsca zajmowali Mick Schumacher, Sebastian Vettel i Robert Kubica, który poprawił się na 1:11,555. Stawkę zamykał Nikita Mazepin.

Ostatecznie z dalszymi jazdami pożegnali się Sergio Perez, Sebastian Vettel, Robert Kubica i kierowcy Haasa. Niemiec został zablokowany przez Nikitę Mazepina i Micka Schumachera. Meksykanin w tłoku nie zdążył zacząć ostatniego pomiarowego okrążenia. Dublet w sesji uzyskali kierowcy Ferrari. Charles Leclerc wyprzedził Carlosa Sainza. Trzeci był max Verstappen, a czwarty drugi z kierowców Alfa Romeo Racing ORLEN: Antonio Giovinazzi.

Bez czerwonej flagi się nie obejdzie

W połowie Q2 na czele znajdował się Max Verstappen, który zdeklasował rywali i był bliski złamania granicy 1:09. Blisko 0,4 sekundy tracił Charles Leclerc, a prawie pół sekundy Pierre Gasly. Czołowa piątkę uzupełniali kierowcy Mercedesa. Bliscy odpadnięcia z walki o pole position byli George Russell, Lance Stroll, Lando Norris, Nicholas Latifi i Yuki Tsunoda. Kierowca Williamsa tracił do dziesiątego Antonio Giovinazziego 0,299 sekundy.

Brytyjczyk próbując pokonać Włocha wypadł z toru na przedostatnim zakręcie. Mimo uderzenia w bandę zdołał wyjechać ze żwiru i dotarł do garażu. Na torze wywieszono czerwone flagi. Zegary odmierzające czas do końca jazd zatrzymały się na trzech minutach i 54 sekundach.

Po wznowieniu jazd kierowcy pojeździli dwie i pół minuty. Przy dużej prędkości w bandę uderzył Nicholas Latifi. Kierowca samodzielnie wysiadł z samochodu. Ponownie wywieszono czerwone flagi i sędziowie postanowili, że nie wznowią jazd.

Oznaczało to, że czołową trójkę Q2 utworzyli Max Verstappen, Charles Leclerc i Pierre Gasly. Z rywalizacji odpadli George Russell, Lance Stroll, Lando Norris, Nicholas Latifi i Yuki Tsunoda. Do Q3 awansował kierowca Alfa Romeo Racing ORLEN: Antonio Giovinazzi. Włoch był dziesiąty.

Verstappen show

Po pierwszych okrążeniach pomiarowych na czele znajdował się Max Verstappen, który złamał granicę 1:09 i uzyskał czas 1:08,923. Drugi Valtteri Bottas był o 0,299 sekundy wolniejszy. Lewis Hamilton do zespołowego kolegi tracił 0,046 sekundy. Antonio Giovinazzi na start Q3 popisał się ósmym rezultatem.

W ostatnim przejeździe Verstappen poprawił się do 1:08,885 i wywalczył pole position. Drugi czas uzyskał Lewis Hamilton. Brytyjczyk przegrał bój o 0,038 sekundy. Trzeci był Valtteri Bottas, a czwarty Pierre Gasly. W walce o piąte miejsce Charles Leclerc pokonał Carlosa Sainza o 0,010 sekundy i Antonio Giovinazziego o 0,063 sekundy. Stawkę uzupełnili Esteban Ocon, Fernando Alonso i Daniel Ricciardo.

GP Holandii – Kwalifikacje – Wyniki

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News