Rajd Japonii - Kajetanowicz musi gonić rywala. Walka rozpoczęta!

Rajd Japonii, który stanowi ostatnią rundę mistrzostw świata, rozpoczął się na dobre. Zawodnicy mają za sobą odcinek testowy oraz pierwszą próbę właściwej rywalizacji.

Rajd Japonii – Kajetanowicz musi gonić rywala. Walka rozpoczęta!
Podaj dalej

Neuville postraszył na testowym

W nocy polskiego czasu zawodnicy mogli korzystać z mierzącego 2,80 km odcinka testowego Kuragaike Park Reverse. Najszybszy był Thierry Neuville, który w swoim czwartym przejeździe popisał się rezultatem 2:04,6. Dokładnie taki sam czas uzyskał broniący barw Toyoty Elfyn Evans. Brytyjczyk jechał jednak później od Belga i został sklasyfikowany na drugim miejscu.

Za czołową dwójką sklasyfikowano Sebastiena Ogiera oraz najszybszych z obozu M-Sportu: Craiga Breena i Gusa Greensmitha. Francuz i Irlandczyk pojawiali się na trasie trzykrotnie, Brytyjczyk cztery razy startował do próby. Do najlepszego stracili odpowiednio 0,5, 0,6 i 0,6 sekundy. Blisko był również Kalle Rovanpera. Mistrz świata stracił do poprzedzającego rywala 0,1 sekundy. Stawkę Rally1 uzupełnili Ott Tanak (+1,1), Dani Sordo (+2,0) i Takamoto Katsuta (+2,0).

Wśród kierowców walczących w WRC2 kibice byli świadkami fińskiej ofensywy. Emil Lindholm był lepszy od Teemu Suninena i Samiego Pajariego. Kajetan Kajetanowicz tradycyjnie zaliczył jeden przejazd, by oszczędzać opony i znalazł się na dziesiątym miejscu.

Rajd Japonii – superoes na start

Na start właściwej rywalizacji zaplanowano mierzący 2,75 km odcinek Kuragaike Park. Najlepszy był Sebastien Ogier, który o 0,1 sekundy pokonał Craiga Breena. 0,2 sekundy wolniejszy był Ott Tanak, a 0,3 sekundy stracił Thierry Neuville. W sekundzie zmieścił się jeszcze Kalle Rovanpera (+0,6).

W WRC2 pierwszy oes padł łupem Emila Lindholma. Pretendent do mistrzostwa świata uzyskał taki sam czas jak Sami Pajari. Trzeci był walczący z Finem o mistrzowską koronę Kajetan Kajetanowicz. Polak stracił 2,8 sekundy. Czołową piątkę uzupełnili kolejni Finowie: Teemu Suninen (+4,6) oraz dobrze znany z torów F1: Heikki Kovalainen (+5,7).

Co nas czeka dalej?

Piątek będzie najdłuższym dniem rajdu. Załogi dwukrotnie pokonają odcinki Isegami’s Tunnel (23,29 km), Inabu Dam (19,38 km) oraz Shitara Town R (22,44 km).

Na sobotni etap złożą się odcinki Nukata Forest (20,56 km) i Lake Mikawako (14,74 km), które zostaną rozegrane podczas obydwu pętli. Pierwszą z nich zakończy odcinek Shinshiro City (7,08 km), a drugą pokonywany dwa razy krótki oes Okazaki City (1,40 km). Niedzielne zmagania rozpocznie oes Asahi Kougen (7,52 km), który za drugim razem będzie rozegrany jako Power Stage. Oprócz tego załogi zmierzą się z odcinkiem Nenoue Plateau (11,60 km) oraz dwukrotnie z oesem Ena City (21,59 km).

Przeczytaj również