Polacy walczą o mistrzostwo świata. Niezwykle ważny rajd przed nimi

Polacy walczą o mistrzostwo świata. Niezwykle ważny rajd przed nimi

Kajetan Kajetanowicz Maciej Szczepaniak Skoda Fabia Rally2 WRC3

Podaj dalej

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak po przerwie trwającej od Rajdu Estonii wracają na trasy mistrzostw świata i w ten weekend powalczą o niezwykle ważne punkty w batalii o końcowy triumf.

Trudne zadanie, uprzywilejowana pozycja

Przed polską załogą czeka niezwykle trudne zadanie. Do pokonania będą trasy kultowego Rajdu Akropolu, który wielokrotnie już pokazywał swoje oblicze. Duet korzystający ze Skody jest jednak w uprzywilejowanej pozycji. Kajetanowicz startował w greckiej imprezie już czterokrotnie. Wówczas znajdowała się w kalendarzu mistrzostw Europy.

Już w debiucie w 2014 roku Kajetanowicz, wówczas pilotowany przez Jarosława Barana, stanął na najniższym stopniu podium. Lepsi okazali się Craig Breen i Bryan Bouffier, a za plecami Polaka sklasyfikowano m.in. Esapekkę Lappiego. Już rok później biało-czerwony duet posmakował zwycięskiego szampana, co powtórzyli w 2017 roku.

Co ciekawe również Maciej Szczepaniak ma cztery występy w Grecji. Na Rajdzie Akropolu zadebiutował jednak dużo wcześniej, bo w 2002 roku. Na trasach rundy mistrzostw świata razem z Tomaszem Kucharem musieli pogodzić się z awarią zawieszenia w Toyocie Corolli WRC. Rok później załogę zawiódł silnik Focusa WRC. Szczepaniak nie mógł powiedzieć: „Do trzech razy sztuka”. W kolejnym występie, gdzie pilotował Leszka Kuzaja, załoga wypadła z trasy. Pierwsza meta, osiągnięta razem z Hubertem Ptaszkiem była jednak wyjątkowa. Duet stanął na najniższym stopniu podium rundy WRC.

Lokalni matadorzy i światowa czołówka

W tym roku Kajetanowicza i Szczepaniaka czeka trudne zadanie. Listę zgłoszeń WRC3 otwierają liderzy klasyfikacji sezonu Yohan Rossel i Alexandre Coria. Do głównych rywali Polaków należy zaliczyć także Chrisa Ingrama i Rossa Whittocka oraz Emila Lindholma i Reetę Hamalainen. Ponadto światową czołówkę spróbuje podgryźć sześć greckich załóg.

Co z mistrzostwem świata?

W WRC3 do końcowego rezultatu liczy się pięć najlepszych wyników z siedmiu startów. Na czele na razie znajduje się Yohan Rossel, który spisał się niemal perfekcyjnie w swoich pięciu występach. Francuz zgromadził 127 punktów na 150 możliwych. Zgodnie z regulaminami swój dorobek może powiększyć o 18 punktów.

Sytuacja Francuza oznacza, że na przegranej pozycji nie jest Kajetanowicz, który traci 45 punktów. Polak zaliczył jednak na razie tylko cztery rajdy, co oznacza, że do zdobycia ma aż 64 punkty. Na Rajdzie Akropolu niezwykle ważne będzie jednak wywalczenie jak największej liczby punktów i pokonanie Rossela. Jeśli Francuz znajdzie się przed Polakiem, niemal przekreśli do szanse na ostateczny triumf.

Testowy za nami

Rano odbył się odcinek testowy imprezy. Polski duet tradycyjnie zaliczył tylko jeden obowiązkowy przejazd. W stawce WRC najlepszy był Kalle Rovanpera, który o 2,7 sekundy pokonał Thierry’ego Neuville’a. Trzeci był Ott Tanak (+3,2). Cała trójka zaliczyła trzy przejazdy próby. Kierowcy Hyundaia uzyskali najlepsze czasy w trzecim podejściu. Fin był najszybszy w pierwszej próbie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News