ORLEN Rajd Polski już w ten weekend! Co nas czeka?

ORLEN Rajd Polski – największa impreza rajdowa w naszym kraju już w ten weekend. Kibiców czekają kolejne niesamowite emocje związane z mazurskimi szutrami. Podobnie jak przed rokiem impreza stanowi rundę mistrzostw Europy oraz Polski.

ORLEN Rajd Polski już w ten weekend! Co nas czeka?
Podaj dalej

Rajd Polski – historia

O historii drugiego najdłuższej organizowanego rajdu na świecie można pisać wiele książek, ale staramy się przybliżyć ją Wam w skrócie. Pierwszy raz na trasie Rajdu Polski rywalizowano w 1921 roku. 23 lipca pięciu kierowców rozpoczęło walkę na trasie biegnącej z Warszawy do Białowieży Kolejny dzień przeznaczono na przerwę, by poznać uroki Puszczy Białowieskiej, a 25 lipca rywalizowano na trasie do Warszawy.

Miko Marczyk - Rajd Polski 2021
fot. Bastien Roux / DPPI

Do mety zdołało dotrzeć czterech kierowców, a historycznym triumfatorem został Tadeusz Heyne w Dodge’u. Rywalizację ukończyli także Stefan Miciński w Steyerze, Włodzimierz Ostoja-Zagórski w Hudsonie oraz Wacław Słupski w Cadillacu Oldsmobilu. Pierwszym pechowcem był Henryk Czaplicki, który musiał pogodzić się z defektem swojego Oaklanda.

Czytaj też: Red Bull nie będzie blokował kierowców? Czeka nas bratobójcza walka?

Do ważnych dat dla historii imprezy należy zaliczyć imprezę z 1960 roku, gdy pierwszy raz była rundą mistrzostw Europy oraz w 1973 roku. Wówczas wydarzenie znalazło się w kalendarzu mistrzostw świata. Na powrót do najmocniejszego cyklu na świecie czekaliśmy do 2009 roku. Obecnie kibice mogą na mazurskich trasach oglądać zawodników mistrzostw Europy.

Miko Marczyk Szymon Gospodarczyk Skoda Fabia Rally2 Rajd Polski ORLEN Team fia erc rsmp

Rekordziści

Najwięcej zwycięstw w Rajdzie Polski ma Sobiesław Zasada. Legendarny polski kierowca triumfował czterokrotnie. Trzema wygranymi mogą pochwalić się Krzysztof Hołowczyc, Kajetan Kajetanowicz, Antonio Zanini i Robert Droogmans.

Zasada znajduje się również na czele liczby wywalczonych miejsc na podium, których ma dziewięć. Drugi Hołowczyc sześciokrotnie meldował się w czołowej trójce. Pięć razy kibice na podium podziwiali Michała Sołowowa i Antonio Zaniniego.

Ostatni raz polscy kibice mogli cieszyć się z triumfu swojego kierowcy w 2013 roku. Wówczas Kajetan Kajetanowicz w debiucie za kierownicą auta klasy R5 był najlepszy. Za sobą zostawił Bryana Bouffiera w Peugeocie 207 S2000 i Jana Kopecky’ego w Skodzie Fabii S2000. Na prawym fotelu zasiadał Jarosław Baran. Biało-czerwonych ostatni raz na podium mogliśmy oglądać przed rokiem. Trzecie miejsce wywalczyli reprezentanci ORLEN Team: Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk.

Co nas czeka w tym roku?

W tym roku będziemy emocjonować się walką najlepszych w mistrzostwach Europy i Polski. Jedynkę od organizatorów otrzymali Efren Llarena i Sara Fernandez, którzy przewodzą klasyfikacji mistrzostw Europy. Za hiszpańskim duetem Skody Fabii Rally2 evo ustawiono ich rodaków w Volkswagenie Polo R5: Nila Solansa i Marca Marti. Najwyżej ustawionymi Polakami zostali Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Duet ORLEN Team przyozdobi Skodę Fabię Rally2 evo trzecim numerem startowym. W czołowej dziesiątce z biało-czerwonych pojawili się także Grzegorz Grzyb i Adam Binięda w Skodzie Fabii Rally2 evo.

36 załóg zdecydowało się na walkę w klasyfikacji mistrzostw Polski. Na liście zabraknie lidera krajowego czempionatu: Kacpra Wróblewskiego, co oznacza że również w krajowej klasyfikacji honoru ORLEN Team będzie bronił Mikołaj Marczyk. Do klasyfikacji historycznego czempionatu zgłosiły się 22 załogi.

Tegoroczna trasa składa się z czternastu odcinków specjalnych o łącznej długości 188,1 km. Batalię tradycyjnie w piątkowy wieczór rozpocznie superoes na torze w Mikołajkach (2,50 km). Sobota będzie składała się z trzech powtarzanych prób oraz drugiego przejazdy próby w Mikołajkach. Właściwą pętlę stworzą odcinki Krzywe (15,20 km), Wojnasy (12,87 km) oraz najdłuższe w rajdzie Wieliczki (24,36 km).

Niedziela to ponownie trzy dwukrotnie pokonywane próby. Rywalizację rozpocznie oes Mikołajki MAX (9,34 km), z którego zawodnicy udadzą się na odcinek Świętajno (18,61 km). Rywalizację jako Power Stage zakończy oes Miłki (11,17 km).

Przeczytaj również