ORLEN Rajd Polski bez kibiców? Co z finałem w Warszawie?

ORLEN Rajd Polski bez kibiców? Co z finałem w Warszawie?

Kacper Wróblewski Hyundai i20 R5 Eajd Polski RSMP FIA ERC ORLEN Team

Podaj dalej

ORLEN Rajd Polski, który w tym roku obchodzi stulecie istnienia, może znacząco ograniczyć swój jubileusz. Wszystko przez panujące w Polsce obostrzenia.

Jak na razie imprezy motorsportowe oficjalnie w Polsce mogą być organizowane bez udziału kibiców. Jak jest w praktyce pokazały już jednak wydarzenia, które się odbyły. Na każdym z nich można dostrzec znaczące grupki fanów.

Organizator Rajdu Polski poinformował jednak, że impreza jeśli obecne przepisy będą utrzymane będzie musiała odbyć się bez fanów. Dodatkowo, jeśli kibice będą jednak dopuszczeni, organizator ma przedstawić stosownym służbom zmodyfikowany plan zabezpieczenia pokazujący, jak zostanie zorganizowany ruch fanów. Dotyczy to również odcinka w Warszawie. W obecnej formie jest całkowicie zamknięty dla widzów.

Informacja Komitetu Organizacyjnego ORLEN 77. Rajdu Polski

Wielkimi krokami zbliża się ORLEN 77. Rajd Polski, nasze wspólne rajdowe święto oraz okazja do podziwiania załóg rywalizujących na trasach Mistrzostw Europy. Tegoroczne zawody odbywają się w stulecie pierwszego Rajdu Polski. Ten piękny jubileusz przypada w roku, w którym niestety zmagamy się ze skutkami pandemii #Covid-19.

Docierają do nas liczne pytania dotyczące obecności kibiców przy trasie ORLEN 77. Rajdu Polski. Niestety obowiązujące w chwili obecnej przepisy prawa nie zezwalają na organizację tego typu zawodów z udziałem kibiców. Jako organizator rajdu jesteśmy zobligowani do przygotowania i przekazania do stosownych władz dokumentów, na podstawie których wydana będzie zgoda na jego przeprowadzenie. Dokumenty takie jak Plan Bezpieczeństwa oraz Czasowa Zmiana Organizacji Ruchu zostały już przez nas opracowana i są w trakcie uzgadniania z Policją oraz władzami samorządowymi.

Stosując się do obowiązującego obecnie prawa w dokumentach tych nie przewidziano obecności kibiców na trasie zawodów. Na obecnym etapie przygotowań do rajdu organizator nie przewiduje zatem stworzenia stref kibica, parkingów dla kibiców czy sprzedaży biletów. Zgodnie z zapisami Załącznika S do Międzynarodowego Kodeksu Sportowego, FIA nie dopuszcza również (tak jak w innych zawodach międzynarodowych tej rangi) obecności kibiców w Parku Serwisowym.

Jeżeli przepisy ulegną zmianie na tyle wcześnie, że pozwoli to na wprowadzenie korekt do dokumentacji stanowiącej podstawę do wydania zgody na rozegranie ORLEN 77. Rajdu Polski to liczymy, iż możliwa będzie Wasza obecność przy trasie zawodów. Będziemy Was o tym informować na bieżąco.

Miko Marczyk

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News