Nowy GR Yaris już w tym miesiącu? Będzie potężny!

Toyota GR Yaris bez wątpienia przebojem wdarła się na motoryzacyjne rynki, co szybko skłoniło japońską markę do stworzenia rajdowej wersji auta. W mistrzostwach świata w królewskiej klasie Rally1 Yarisami walczą najlepsi zawodnicy producenta, ale czy usportowiona wersja trafi również w prywatne ręce?

Nowy GR Yaris już w tym miesiącu? Będzie potężny!
Podaj dalej

GR Yaris Rally2 nadchodzi

Dotychczas w sferze plotek pozostawał projekt auta na bazie regulaminów klasy Rally2. Wiele osób próbowało nawet przekonać do tego, że nowe auto jest jedynie fikcją i wymysłem fanów. Kolejne plotki mówią jednak o tym, że nowy GR Yaris zadebiutuje w tym miesiącu w Japonii.

Auta klasy Rally2 stanowią przedostatni szczebel w rajdowej piramidzie FIA. Producenci tworzący takie konstrukcje są w stanie przekazać swoje dzieła w prywatne ręce i kibice niemal na całym świecie mogą oglądać takie auta jak Fabia, Fiesta czy i20.

GR Yaris Rally2 był mocno ukrywany przez japońskiego producenta, ale nieoficjalnie mówi się, że podwozie z numerem 1 zostało już wykorzystane podczas testów pierwszego października. Jazdy miały odbyć się w Finlandii i według plotek przebiegły bez zarzutu.

Domowy debiut z legendą za kierownicą?

Według nieoficjalnych informacji GR Yaris Rally2 zostanie pokazany światu podczas Rajdu Japonii – ostatniej rundy mistrzostw świata. Za kierownica miałby zasiąść Juha Kankkunen. Fin współpracował już w tym roku z Toyotą pokazując na Rajdzie Ypres rajdowego Yarisa napędzanego paliwem wodorowym.

Japonia byłaby idealny miejscem do debiutu. Będzie idealnym miejscem do uruchomienia samochodu Rally2. Jeśli na niektórych odcinkach pojawi się Juha Kankkunen będzie doskonale. Mówi się też, ze ktoś inny może usiąść za kierownicą… Zobaczymy – mówił informator DirtFisha.

Nieoficjalnie mówi się także, że nowy Yaris jest na etapie wczesnej fazy rozwoju i dla klientów będzie dostępny najwcześniej od 2024 roku.

Toyota w tym roku świętuje podwójną koronę wywalczoną w rajdowych mistrzostwach świata. Mistrzem świata kierowców został Kalle Rovanpera. Fin zaliczył perfekcyjny start sezonu. Po czwartym miejscu w Monte Carlo był najlepszy w Szwecji, Chorwacji i Portugalii. Na Rajdzie Sardynii wywalczył piąte miejsce, a następnie przyszedł czas na kolejne dwa triumfy: w Kenii i Estonii. W domowym Rajdzie Finlandii musiał uznać wyższość Otta Tanaka. W Belgii Rovanpera popełnił błąd i zdobył tylko pięć punktów. Problemy nie ominęły go również w Grecji, ale mistrzostwo świata przypieczętował triumfem w Nowej Zelandii. W Katalonii był trzeci.

Czytaj też: Nowa Skoda zadebiutuje przy polskiej granicy!

Przeczytaj również