Nie żyje Ewa Zasada - żona legendy polskich rajdów

Nie żyje Ewa Zasada - żona legendy polskich rajdów

Ewa Zasada

Podaj dalej

Ewa Zasada, żona legendarnego Sobiesława Zasady, który kilka tygodni temu w wieku ponad 90 lat wystartował w Rajdzie Safari, zmarła w Krakowie wieku 91 lat.

Ewa Zasada mogła w swojej karierze pochwalić się niemniejszymi sukcesami niż jej mąż, z którym związała się 27 grudnia 1952 roku. Pierwsze wspólne starty zaliczyli jeszcze, gdy nie byli małżeństwem. W swoim dorobku miała wiele mistrzowskich tytułów w Polsce oraz wygrywała startując wraz z mężem rundy mistrzostw Europy, w czasach, gdy nie istniały jeszcze mistrzostwa świata. Wówczas czempionat Starego Kontynentu był najważniejszą serią globu.

Wraz z Sobiesławem Zasadą wygrywała m.in. czterokrotnie Rajd Polski. Zaliczyli Rajd Monte Carlo korzystając z Polskiego Fiata 125p w 1971 i 1972 roku. W 1997 roku wspólnie wywalczyli drugie miejsce w klasyfikacji PWRC na Rajdzie Safari. W ostatnich latach wraz z mężem startowała z sukcesami w Rajdzie Żubrów.

Kilka tygodni temu Sobiesław Zasada pojawił się na starcie Rajdu Safari. W ten sposób został najstarszym uczestnikiem rundy mistrzostw świata. W dniu startu miał 91 lat i pięć miesięcy. Niestety po awarii zawieszenia na ostatnim odcinku specjalnym, nie udało się dotrzeć do mety rywalizacji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News