Mistrz kończy walkę o tytuły i rozstaje się z pilotem! To koniec pewnej ery!

Sebastien Ogier, wraz z ogłoszeniem składu Toyoty na przyszłoroczne rajdowe mistrzostwa świata, potwierdził, że obecny sezon jest jego ostatnim, w którym zaliczy komplet rund mistrzostw świata.

Mistrz kończy walkę o tytuły i rozstaje się z pilotem! To koniec pewnej ery!
Podaj dalej

Mistrz jako pomoc

Od kilku sezonów Francuz zapowiadał, że zakończy regularne starty. Chciał to zrobić już w zeszłym roku, ale pandemia koronawirusa sprawiła, że nie chciał się żegnać po ograniczonym sezonie. W tym roku zawodnicy zaliczą dwanaście rund i choć tylko jedna z nich odbyła się poza Europą, to Francuz podjął już ostateczną decyzję. Dokładny harmonogram startów w sezonie 2022 poznamy w przyszłości.

Sebastien Ogier / Julien Ingrassia
fot. Toyota Gazoo Racing WRT

Jednocześnie poinformowano, że Ogier zakończy współpracę ze swoim długoletnim pilotem: Julienem Ingrassią. Jego miejsce zajmie Benjamin Veillas.

Nie mogę się doczekać, by po tym sezonie spędzić więcej czasu z rodziną. Jednocześnie jestem bardzo szczęśliwy, że pozostanę w Toyocie. Będę miał szansę wystartować w kilku rajdach. Jestem wdzięczny ekipie za możliwość zaliczenia częściowego programu. Harmonogram nie jest jeszcze pewny, ale dołożę wszelkich starań, by pomóc zespołowi w mistrzostwach producentów i w rozwoju auta. Jestem podekscytowany widząc, co nowa generacja wniesie do sportu. Wiem, że zespół ciężko pracuje – komentował Sebastien Ogier.

Młodość w natarciu

Filarami ekipy w przyszłym roku mają być 33-letni Elfyn Evans oraz 21-letni Kalle Rovanpera. Brytyjczyk i Fin zaliczą pełen program startów za kierownicą nowego Yarisa Rally1.

Toyota GR Yaris Rally 1 - testy
fot. Julien Pixelrallye

Bardzo się cieszę, że mogę kontynuować starty z Toyotą. Przez ostatnie dwa lata świetnie się bawiłem. Zwycięstwo w Rajdzie Finlandii w ostatni weekend było czymś wyjątkowym. Teraz przygotowujemy się na wejście w nową fazę z nowymi przepisami. Jestem podekscytowany współpracą w ekipie. Robimy wszystko, by auto Rally1 osiągało najlepsze możliwe wyniki. Chciałbym też zakończyć rok mocnym akcentem i pomóc w wywalczeniu mistrzostwa zespołowi – podsumował Evans.

Moje pierwsze dwa lata w zespole były naprawdę dobre. Dużo się nauczyłem i mogłem jeździć bez presji. W przyszłym roku mamy naprawdę duże zmiany i zupełnie nowy samochód. To będzie wyzwanie dla całej ekipy. Pozytywne jest to, że znam już zespół, gdy rozwijamy konstrukcję i możemy przedstawić własne pomysły. Zespół ciężko pracuje i jestem podekscytowany, że mogę im pomagać w najlepszy możliwy sposób – mówił Rovanpera.

Czwarty do uzupełnienia

Czwartym kierowcą zespołu ogłoszono Esapekkę Lappiego, który podobnie jak Sebastien Ogier zaliczy ograniczony program startów. Dla Fina to powrót do Toyoty, której barwy bronił w sezonach 2017 i 2018.

Przeczytaj również