Michelin żegna WRC. Marka podsumowała blisko 50 lat startów

Michelin żegna WRC. Marka podsumowała blisko 50 lat startów

Michelin żegna WRC. Marka podsumowała blisko 50 lat startów

Podaj dalej

Michelin, który był obecny w rajdowych mistrzostwach świata od 1973 roku, wraz z końcem obecnego sezonu opuszcza rywalizację. Marka postanowiła podsumować swoje występy.

Przez blisko 50 lat istnienia rajdowych mistrzostw świata Michelin wygrał 347 rajdów. Dokonało tego 58 różnych kierowców i 63 pilotów w 29 krajach. Ostatnim triumfem było zwycięstwo Sebastiena Ogiera i Juliena Ingrassi w Rally Monza w miniony weekend. Pierwszymi triumfatorami są Jean-Claude Andruet i Biche. W Alpinie Renault A110 wygrali również pierwszy oes dla Michelina podczas Rajdu Monte Carlo 1973.

Czytaj też: Ogier i Ingrassia mistrzami świata. Hyundai najlepszym producentem

Francuska marka wywalczyła również 30 mistrzowskich tytułów w klasyfikacji producentów z jedenastoma różnymi markami. Wśród zawodników triumfowało dwunastu różnych kierowców, którzy wywalczyli łącznie 28 tytułów. Na podium zawodnicy korzystający z Michelinów stawali 1037 razy i wygrali prawie 8000 odcinków specjalnych. Rekordy te jak na razie są nie do osiągnięcia przez innych.

Co więcej Michelin osiągnął swoje wyniki w wyjątkowym spektrum warunków. Poczynając od ekstremalnych upałów i kamienistych nawierzchni, przechodząc przez ulewne deszcze i błoto, suchy i śliski asfalt, betonowe nawierzchnie po siarczyste zimno i zimowe warunki. Marka odnosiła triumfy na pięciu kontynentach.

To wszystko nie byłoby możliwe dzięki wyjątkowemu laboratorium i inkubatorowi pomysłów, jakimi stały się mistrzostwa. Michelin dzięki startom mógł wprowadzić wiele technologii do opon używanych przez codziennych kierowców. Już w 1973 roku marka wprowadziła innowacyjną wówczas technologię radialną, która dziś jest normą w oponach drogowych. Obecny model Pilot Sport czy Pilot Alpin bazuje na doświadczeniach zdobytych m.in. na trasach WRC.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News