Meta na wyciągnięcie ręki. Rajd Dakar zmierza do końca

Meta na wyciągnięcie ręki. Rajd Dakar zmierza do końca

Martin Prokop Ford Raptor Dakar 2022 ORLEN Team samochody

Podaj dalej

Po chwili wytchnienia jakim był dziewiąty etap Rajdu Dakar, zawodnicy wracają na wyższy poziom rywalizacji. Dziesiąta część tegorocznej batalii zapowiada się niezwykle ekscytująco.

Meta na wyciągnięcie ręki

Trasa dziesiątego etapu będzie prowadziła z Wadi Ad Dawasir do Biszy. Organizatorzy opisują etap jako „szczególnie przyjemny dla oka”. Zachwycać mają przeróżne krajobrazy oraz różne palety barw. Zawodnicy mają czerpać radość z faktu, że ma być to jedna z najszybszych prób tegorocznej edycji imprezy. Trudność będą stanowić niezliczone skrzyżowania, na których można stracić bardzo dużo czasu. To znak rozpoznawczy saudyjskich tras.

fot. Eric Vargiolu/DPPI

Odcinek specjalny mierzy 375 kilometrów, a dojazdówka 384 kilometry. 66% etapu będzie stanowił piasek. 32% to drogi szutrowe. Dwa procent wydm znajdzie się tuż po starcie.

Profil dziesiątego etapu Rajdu Dakar

Miasto startu i mety

Zawodnicy wyruszą do walki z Wadi Al Dawasir. Miasto znajduje się w dolinie Dawasir i jest ojczyzną plemienia Al Dawasir. Według ostatniego spisu ludności liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Dzieli się na trzy główne dzielnice: Alnowaima, Alkhamaseen i Allidam.

Bisza liczy ponad 200 tysięcy mieszkańców, a według najnowszych danych wzdłuż doliny, która jest najdłuższą na Półwyspie Arabskim znajduje się 240 wiosek i 58 większych osad. Okoliczne tereny są niezwykle ważne dla rolnictwa. Szacuje się, że na polach znajduje się około trzech miliony palm.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News