Mamy złoto, srebro i brąz w Tokio 2020. Medale jak modele Volkswagena

Złoty, srebrny i brązowy medal wywalczony w Tokio 2020 na igrzyskach olimpijskich jest marzeniem każdego startującego sportowca, ale co czeka polskich sportowców po wywalczeniu ich?

Mamy złoto, srebro i brąz w Tokio 2020. Medale jak modele Volkswagena
Podaj dalej

Medale z odzysku

Medale, które otrzymują zawodnicy w Japonii są pierwszymi w historii, które powstały z recyklingu. Przez lata wśród Japończyków prowadzono zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego. Każdy z krążków ma 85 mm średnicy. Złoty waży 556 gram, srebrny 550 gram, a brązowy 450 gram.

Czytaj też: Mamy medal w Tokio 2020? Igrzyska olimpijskie jak wyścig F1

Co ciekawsze złoty medal w rzeczywistości jest bardziej… srebrny. Z ponad pół kilograma wagi jedynie około 6 gram stanowi złoto. Reszta to czyste srebro. Srebrny medal jako jedyny zgodnie z nazwą jest w całości wykonany ze srebra. Brązowy to mieszanka czerwonego mosiądzu (95% miedzi i 5% cynku).

Ile są warte medale Tokio 2020?

Biorąc pod uwagę surowce, z których wykonano medale, ich wartość jest zdecydowanie większa na poziomie mentalnym i sentymentalnym. Biorąc pod uwagę jedynie kuczce złoty krążek jest wart około 2000 zł, srebrny około 850 zł, a brązowy około 10 zł.

Zdecydowanie większe są premie, które otrzymują polscy sportowcy w zwiazku z wywalczeniem miejsca na olimpijskim podium. Złoty medalista otrzyma z Polskiego Związku Olimpijskiego 120 tysięcy zł, srebrny 80 tysięcy, a brązowy 50 tysięcy. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku sportów zespołowych takich jak koszykówka 3×3, siatkówka plażowa oraz wszelkich sztafet, debli, mikstów, osad i załóg. W tym przypadku zawodnicy otrzymują do podziało odpowiednio 90, 60 i 37,5 tysiąca. W przypadku siatkarzy za złoty medal otrzymają 720 tysięcy do podziału. Srebro wyceniono na 480 tysięcy, a brąz na 300 tysięcy złotych.

Medale jak Volkswageny

By w bardziej motoryzacyjny sposób zaprezentować ile są warte medale igrzysk olimpijskich postanowiliśmy porównać je do cen niezwykle popularnych w Polsce Volkswagenów.

Za indywidualny złoty medal można obecnie kupić najnowszego Volkswagena Golfa wyposażonego w dwulitrowy silnik TSI, który zapewnia 190 KM. W aucie znajdziemy także siedmiostopniową skrzynię biegów DSG.

vw-golf-vi-diesel-gtd

Srebrny medalista będzie mógł pozwolić sobie na najnowszego Volkswagena Polo, którego zasila litrowi silnik TSI o mocy 110 KM. Podobnie jak w przypadku Golfa jest wyposażony w siedmiostopniową skrzynię biegów DSG.

Brązowy medalista nie będzie mógł pozwolić sobie na zakup Volkswagena wprost z salonu, ale blisko 40 tysięcy złotych wystarczy na ośmioletniego Golfa wyposażonego w silnik 1,4 TSI oraz skrzynię biegów DSG.

Porsche dla siatkarzy

Biorąc pod uwagę podział stawek wśród sztafet, osad itd. ciężko porównać nagrody do modeli aut ze względu na zmienną liczbą członków ekip. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że gdyby złoty medal zdobyli siatkarze za całą nagrodę mogliby nabyć m.in. Porsche Cayenne Turbo Coupe, Panamerę GTS Sport Turismo lub 911 Carrerę 4 GTS.

Przeczytaj również