Igrzyska olimpijskie z motorsportem? Wiele na to wskazuje!

Igrzyska olimpijski uważane są za największą imprezę sportową świata. Co cztery lata w letniej imprezie rywalizują najlepsi sportowcy z ponad dwustu krajów i suwerennych terytoriów. Czy fani motorsportu doczekają się również momentu, gdy będą mogli podziwiać swoich idoli?

zimowe igrzyska olimpijskie maryna gąsienica daniel medal dla polski
Podaj dalej

Igrzyska olimpijskie 2028 z motorsportem?

O ile w Paryżu w przyszłym roku nie ma miejsca na motorsportowe emocje, to co raz więcej mówi się o tym, że cztery lata później w Los Angeles, może pojawić się jedna z motorsportowych dyscyplin. Zdaniem Reutersa Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma podjąć decyzję o dołączeniu do programu nowych dyscyplin, w tym jedną z odmian motorsportu.

Sporty motorowe wraz z ośmioma innymi dyscyplinami próbuje dołączyć do programu imprezy w 2028 roku. Wśród konkurentów jest między innymi drugi najbardziej popularny sport na świecie: krykiet. Szacuje się, ze na świecie jest blisko 2,5 miliarda fanów tego sportu. O pojawienie się w programie rywalizują także futbol flagowy, baseball, lacrosse, breakdance, karate, kickboxing i squash.

Jakie są szanse motorsportu?

Wraz z ogromną ekspansją Formuły 1 w Stanach Zjednoczonych, sporty motorowe są coraz ciekawszym elementem, który może uzupełnić program igrzysk. To nie jest również pierwszy raz, gdy motorsport jest brany pod uwagę. Elektryczny karting był jedną z konkurencji podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2018 roku w Buenos Aires w Argentynie. Rywalizacja stanowiła jednak imprezę pokazową i nie przyznano medali.

formuła 1 f1 balance of performance

Kolejny raz karting pojawił się na wspomnianej imprezie w 2020 roku. Wówczas odpowiedzialny za karting w FIA oraz był kierowca F1: Felipe Massa zabiegał, by karting pojawił się w programie igrzysk w Paryżu.

FIA od kilku lat jest związana z umową partnerską z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Ponadto organizowane są już odrębne igrzyska sportów motorowych. Czy fani motorsportu doczekają się emocji na najważniejszej imprezie na świecie? Zobaczymy, ale z pewnością trzymamy kciuki, by do tego doszło.

Przeczytaj również