Hamilton zdyskwalifikowany? Przepisy techniczne to rzecz święta

Hamilton zdyskwalifikowany? Przepisy techniczne to rzecz święta

Lewis Hamilton Mercedes F1 2021 GP Sao Paulo

Podaj dalej

Pod znakiem oczekiwań na werdykt sędziów stał drugi trening przed sprintem kwalifikacyjnym podczas Grand Prix Sao Paulo. Wczoraj okazało się, że auto Lewisa Hamiltona nie jest zgodne z przepisami technicznymi, a Max Verstappen złamał reguły parku zamkniętego.

DRS pomógł Hamiltonowi?

We wczorajszych kwalifikacjach Lewis Hamilton był zdecydowanie szybszy od pozostałych kierowców. Nad drugim Maxem Verstappenem miał ponad 0,4 sekundy przewagi. Część tej różnicy wyjaśniła się podczas rutynowego badania samochodu. Mercedes Brytyjczyka był jednym z czternastu pojazdów, które po sesji sprawdzali sędziowie. Okazało się, że przy otwartym DRS luka między ruchomą lotką i dolnym płatem jest za duża.

W normalnych okolicznościach powinno oznaczać to dyskwalifikację z sesji, ale znalazły się okoliczności łagodzące. Po zjechaniu do parku zamkniętego tylnego skrzydła Mercedesa wbrew przepisom dotykał Max Verstappen. Nieoficjalnie mówiło się, że niemiecki zespół starał się udowodnić, że to Holender uszkodził podzespół, który wytrzymuje dużo większe przeciążenia niż siła ludzkich mięśni. Kierowca Red Bulla też pojawił się u sędziów. W przeszłości m.in. Sebastian Vettel wielokrotnie sprawdzał samochody rywali. Sędziowie do zakończenia treningu nie podjęli decyzji.

Trening wyścigowego tempa

W pierwszych dwudziestu minutach jazd kierowcy nie palili się do pracy, ale ostatecznie czasy okrążeń zdołało uzyskać osiemnastu kierowców. Na czele znajdował się Max Verstappen, który uzyskał czas 1:12,102. 0,984 sekundy wolniejszy był Esteban Ocon. Trzeci Sergio Perez tracił już 1,117 sekundy. Czołową piątkę kompletowali Yuki Tsunoda i Pierre Gasly. Kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN byli sklasyfikowani na dziewiątym i trzynastym miejscu. Lepszy był Kimi Raikkonen.

Druga tercja stała pod znakiem testów wyścigowego tempa. Nieliczni kierowcy poprawili swoje rezultaty. Na czele znajdował się Max Verstappen, który był o 0,802 sekundy szybszy od zespołowego kolegi: Sergio Pereza. Trzeci był Esteban Ocon, a na czwarte miejsce wskoczył Kimi Raikkonen. Fin miał za sobą duet McLarena. Antonio Giovinazzi był osiemnasty, tuż za Lewisem Hamiltonem.

Ostatecznie najszybszy był Fernando Alonso, który uzyskał czas 1:11,238. Drugi był Max Verstappen, a trzeci Valtteri Bottas. Antonio Giovinazzi zakończył godzinną sesję na siódmym, a Kimi Raikkonen na dziesiątym miejscu.

Update 18:13

Lewis Hamilton decyzją sędziów został zdyskwalifikowany za złamanie przepisów technicznych. Max Verstappen otrzymał 50 tysięcy euro kary.

GP Sao Paulo – Trening 2 – Wyniki

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News