Ford o krok od F1! Połączą się z potęgą?

Ford o krok od F1! Połączą się z potęgą?

Ford o krok od F1! Połączą się z potęgą?

Podaj dalej

Ford, który z coraz większym zainteresowaniem przygląda się Formule 1, jest bliski ewentualnego dołączenia do serii. Amerykańska marka może związać się z Red Bullem!

Ford nowym producentem

Stojący na czele FIA: Mohammed Ben Sulayem przyznał w zeszłym tygodniu, że nowego producenta możemy poznać w ciągu kilku dni. Wiązało się to ze spekulacjami związanymi z Red Bullem i AlphaTauri, które na prezentację nowych samochodów wybrały Nowy Jork. Miejsce miało być wybrane za namową Forda.

Zgodnie z plotkami Red Bull Powertrains połączy siły z Fordem w celu współpracy fabrycznej nad nowymi przepisami dotyczącymi silników od 2026 roku.

– Nie komentujemy spekulacji. Tak jest ze wszystkimi seriami. Naszym obowiązkiem jest je przestudiować i zrozumieć, a następnie zdecydować się, czy ma to sens, czy nie – mówił Mark Rushbrook, dyrektor globalny Ford Performance.

Dyrektor chwali F1

Zapytany konkretnie o Formułę 1, dyrektor Forda dodał: – Formuła 1 jest silna i rozwija się, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Mają świetne wyścigi, wspaniałą rywalizację i udało im się dotrzeć do nowych odbiorców dzięki takim rzeczom jak Drive to Survive.

Jeśli wszystkie plotki się sprawdzą, w 2026 roku może czekać nas amerykański pojedynek w Formule 1. Serii przygląda się również General Motors i Cadillac.

– Ciekawie będzie zobaczyć, jak sprawy się rozwiną i czy odniosą sukces jako jedenasty zespół. My chcemy być zrównoważeni w tym, co robimy jako firma. Nie tylko poprzez tworzenie samochodów elektrycznych. Wspieramy wszystkie serie, które przechodzą na bardziej zrównoważone paliwo – dodał.

Co z WRC?

Ford obecnie zaangażowany jest w rajdowe mistrzostwa świata. O ile jest wsparcie dla ekipy M-Sportu nie jest stuprocentowe, o tyle pozwala an walkę z Hyundaiem i Toyotą. W przeszłości Ford był obecny w Formule 1. Pierwszy silnik amerykańskiej marki pojawił się w F1 już w 1951 roku. Powrót nastąpił w 1963 roku i był obecny do 1966 roku.

Największe sukcesy przyszły po dodaniu do nazwy Coswortha i występowaniu w brytyjskich barwach. Marka była obecna w stawce od 1967 roku do 2004. Może pochwalić się dziesięcioma mistrzowskimi tytułami jako dostawca silników dla konstruktorów. Dodatkowo kierowcy wywalczyli trzynaście koron. Ponadto zawodnicy korzystający z silników Forda wygrali 176 wyścigów, wywalczyli 139 pole position i 535 razy stawali na podium.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News