FIA rozpoczyna porządki. Odchodzi odpowiedzialny za rajdy

FIA, na czele której w zeszłym tygodniu stanął Mohammed Ben Sulayem, rozpoczyna reorganizacją swoich szyków. Pierwszym, który zrezygnował ze swojego stanowiska był odpowiedzialny za rajdy samochodowe.

FIA rozpoczyna porządki. Odchodzi odpowiedzialny za rajdy
Podaj dalej

Rajdy w pierwszym rzędzie

Nie powinien dziwić fakt, że Ben Sulayem na start wziął się za rajdy samochodowe. Obywatel Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma w swoim dorobku czternaście tytułów mistrza Bliskiego Wschodu. W swojej karierze jako kierowca rajdowy zaliczył również 23 starty w mistrzostwach świata. Najlepszy wynik uzyskał na trasach Rajdu Argentyny 1993. Za kierownicą N-grupowego Forda Escorta wywalczył szóste miejsce. Przed nim znaleźli się jedynie kierowcy korzystający z A-grupowych konstrukcji.

Ze swoim stanowiskiem pożegnał się Yves Matton, który miał zrezygnować ze stanowiska dyrektora ds. rajdów samochodowych. Francuz był odpowiedzialny za tę część motorsportu od 2018 roku i nie zdecydował się na skomentowanie swojej decyzji. Nieoficjalnie mówiło się, że wizje Mattona i nowego prezydenta FIA nie był spójne.

Matton w Hyundaiu?

Po tym, gdy Andrea Adamo opuścił stanowiska szefa Hyundai Motorsport, spekuluje się, że Matton może pojawić się w szeregach koreańskiej marki. Od momentu powrotu Hyundaia do mistrzostw świata zespół nie spełnia oczekiwań centrali. Mistrzowskie aspiracje od 2014 roku udało się spełnić dopiero w 2019 roku. Wówczas ekipa w klasyfikacji zespołów o 18 punktów pokonała Toyotę. Wśród kierowców Ott Tanak był o 36 punktów lepszy od zespołowego kolegi: Thierry’ego Neuville’a. W 2020 roku powtórzono sukces w klasyfikacji zespołów.

Hyundai długo zwlekał z ogłoszeniem kontynuacji startów i rozpoczęciu programu testowego hybrydowego modelu. Na domiar złego po późnym starcie projektu, w grudniu zespół zaliczył przestój, po tym, gdy Thierry Neuville doszczętnie zniszczył jeden z egzemplarzy auta.

Przeczytaj również