Esapekka Lappi wraca do mistrzostw świata

Esapekka Lappi, który zakończył wraz z ostatnim sezonem współpracę z M-Sportem, powróci na trasy rajdowych mistrzostw świata.

Esapekka Lappi wraca do mistrzostw świata
Podaj dalej

Fin broniąc w zeszłym roku fabrycznych barw nie znalazł miejsca na ten sezon. Przerwa w startach nie trwała jednak zbyt długo. Lappi opuścił jedynie Rajd Monte Carlo, a na koniec lutego wystartuje w Rajdzie Arktycznym, drugiej rundzie WRC 2021.

Mam zamiar wystartować w rajdzie w klasie RC2, ponieważ nie było żadnego zespołu w WRC2. Zasugerowano mi jednak, by skontaktować się z Movisportem i zapytać o to. Od tego wszystko się zaczęło i teraz połączymy siły. Myślę, że możliwe jest zaliczenie większej liczby rund. Mamy jakiś plan i cele. Nie jest to tylko jednorazowy start. Chciałbym ścigać się w przyszłości – mówił Lappi.

Zdaję sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo duża. Nie będzie łatwo. W WRC2 jest wielu dobrych kierowców. Będzie to spore wyzwanie, ale moim celem jest zwycięstwo.

Rajdową bronią Lappiego będzie Volkswagen Polo R5. Ostatnim startem Fina w aucie innym niż WRC był występ w Rajdzie Australii 2016, gdzie korzystał ze Skody Fabii R5.

Powrót do przeszłości

Lappi w 2012 roku wygrał Rajd Arktyczny, ale uważa, że nie da mu to wielkiej przewagi nad rywalami.

Musimy pamiętać, że to było dziewięć lat temu. Charakterystyka dróg się nie zmieniła, ale to było bardzo dawno. Dawno nie mieliśmy konkretnego rajdu z zaspami. To coś, czego nie doświadczyliśmy od wielu lat.

– Jest inaczej niż w Szwecji. Czasami droga jest szersza i prosta. Na koniec długiej prostej mamy zakręty pod kątem 90 stopni. Jest też bardziej płasko. Pojawiają się małe nierówności, ale trudno jest rozpoznać, ponieważ krajobraz jest biały. Jedną z rzeczy, z którą wielu kierowców nie miało do czynienia jest śnieżna mgła, która pojawia się przy mrozie. Jeśli jedziesz pierwszy jest w porządku, ale drugi może mieć problem z widocznością.

– To fantastyczna przygoda. Jesteś daleko od wszystkiego. Nawet telefony nie działają. Krajobrazy są piękne, ale jeśli się zatrzymasz jesteś sam. No może z wilkami, ale ogólnie sam – zakończył.

Przeczytaj również