Bernie Ecclestone - były szef F1 oskarżony! Chodzi o 400 milionów funtów!

Bernie Ecclestone - były szef F1 oskarżony! Chodzi o 400 milionów funtów!

Bernie Ecclestone – były szef F1 oskarżony! Chodzi o 400 milionów funtów!

Podaj dalej

Bernie Ecclestone, który przez lata dowodził Formule 1, został oskarżony o oszustwa na zagranicznych aktywach, które szacuje się na 400 milionów funtów.

Ecclestone z oskarżeniem

Bernie Ecclestone stał na czele Formuły 1 przez ponad cztery dekady, zanim w 2017 roku sprzedał serię spółce Liberty Media. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był także właścicielem ekipy Brabham. Według doniesień The Sunday Times Rich List 91-latek dysponuje majątkiem wartym 2,5 miliarda funtów. Część jednak zwróciła uwagę brytyjskich organów podatkowych.

Prokuratura Koronna zapoznała się z aktami dowodowymi brytyjskiego organu podatkowego i zezwoliła na oskarżenie Berniego Ecclestone’a o oszustwa i fałszywe oświadczenia w związku z jego niezgłoszeniem istnienia aktywów posiadanych za granicą. Ich wartość przekracza 400 milionów funtów – mówił Andrew Penhale, główny prokurator koronny.

Czytaj też: F1 jako snobistyczny europejski klub

Prokuratora przypomina wszystkim zainteresowanym, że postepowanie karne jest obecnie w toku i że mają prawo do rzetelnego procesu sądowego. Niezwykle ważne jest, by nie było zgłaszania, komentowania i udostępniania informacji online, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaszkodzić postępowaniu – dodał.

Ogólnoświatowe dochodzenie

Oskarżenie karne dotyczy przewidywanych zobowiązań podatkowych z ponad 400 milionów funtów zagranicznych aktywów, które zostały ukryte przed organem podatkowym. Urząd jest po stronie uczciwych podatników i podejmie twarde działa wszędzie tam, gdzie podejrzewamy oszustwa podatkowe. Nasze przesłanie jest jasne. Nikt nie jest poza naszym zasięgiem – komentował Simon York wypowiadając się ze strony oskarżyciela.

Przypominamy ludziom, by powstrzymywali się od komentowania lub dzielenia się informacjami, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaszkodzić postępowaniu. To jest teraz sprawa dla sądów i nie będziemy dalej jej komentować – dodał.

Bernie Ecclestone miał już problemy z prawem podatkowym. W Niemczech oskarżono go o przekupstwo. Sprawa zakończyła się jednak po zapłaceniu 60 milionów funtów w ramach ugody. Niedawno Brytyjczyk wywołał kontrowersje broniąc rosyjskiej agresji na Ukrainę. 91-latek przyznał, że „wziąłby kulę” broniąc prezydenta Rosji: Władimira Putina.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News