Barcelona pożegna się z F1? Kolejny kultowy tor zagrożony!

Barcelona pożegna się z F1? Kolejny kultowy tor zagrożony!

Barcelona pożegna się z F1? Kolejny kultowy tor zagrożony!

Podaj dalej

Barcelona może zostać kolejnym kultowym miejscem w Formule 1, które pożegna się z organizacją rundy mistrzostw świata. Hiszpańskiemu miastu nie zagraża jednak jedna z rund organizowanych poza Europą, a włodarze Madrytu.

Barcelona od 30 lat

Tor w Barcelonie gości najlepszych od 1991 roku. Historycznym triumfatorem został Nigel Mansell, który pokonał wówczas Alaina Prosta i Riccardo Patrese. Najwięcej triumfów na obiekcie, który mocno kojarzy się z przedsezonowymi testami, mają Michael Schumacher i Lewis Hamilton. Niemiec i Brytyjczyk mogą pochwalić się sześcioma triumfami. Wśród konstruktorów osiem zwycięstw ma Ferrari. W stawce dostawców silników najbardziej utytułowany jest Mercedes, który smakował szampana dwanaście razy.

Ciekawostką jest fakt, że w Barcelonie wyścig wygrywali jedynie kierowcy, którzy startowali najdalej z piątego pola. 23 razy najlepsi byli zdobywcy pole position, sześć razy rozpoczynający batalię z drugiego pola. Po jednym zwycięstwie mają kierowcy, którzy ruszali do walki z trzeciej, czwartej i piątej pozycji.

Czytaj też: Volkswagen się niecierpliwi. Co z przyszłością marki?

Madryt chce przejść F1

Barcelona jest związana z Formułą 1 kontraktem do 2026 roku. Na cztery lata przed wygaśnięciem umowy, pierwsze kroki w drodze do F1 czynią włodarze Madrytu. Na ręce dyrektora generalnego F1: Stefano Domenicaliego trafił list od Enrique Lopeza: ministra rządu Wspólnoty Madrytu.

Z przyjemnością piszę do Ciebie w imieniu rządu Wspólnoty Madrytu, by wyrazić nasze zainteresowanie organizacją Grand Prix Formuły 1 w Madrycie. Wierzę, że zorganizowanie w Madrycie imprezy wyścigowej, która jest jednym z najbardziej ekscytujących zjawisk sportowych naszych czasów, byłoby sukcesem wszystkich profesjonalistów, instytucji i firm zaangażowanych w rozwój Formuły 1. Oczywiście byłoby to także satysfakcjonujące dla całego regionu i jego mieszkańców – czytamy w liście.

Madryt gościł najlepszych kierowców świata głównie w latach siedemdziesiątych. Imprezę organizowano na znajdującym się na północ od stolicy Hiszpanii torze Jarama. Ostatni raz zespoły pojawiły się na nim w 1981 roku. Najszybszy był wówczas Gilles Villeneuve. Obecnie tor nie jest przystosowany do goszczenia F1, ale organizuje m.in. rundę mistrzostw Europy w wyścigach ciężarówek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News