AlphaTauri - historia dłuższa niż się wydaje

AlphaTauri - historia dłuższa niż się wydaje

AlphaTauri – historia dłuższa niż się wydaje

Podaj dalej

Scuderia AlphaTauri – zespół, który obecny jest w stawce Formuły 1 od 2020 roku, wbrew pozorom ma bardzo bogatą historię, a jego początki sięgają aż 1979 roku.

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z PKN ORLEN.

Zaczęło się od Minardi

„Dziadkiem” ekipy wspieranej przez PKN ORLEN jest zespół Minardi, który został założony przez Giancarlo Minardiego w 1979 roku. W Formule 1 ekipa zadebiutowała w 1985 roku i była obecna w stawce do 2005 roku. Zespół zaliczył 340 wyścigów. Ekipa jednak głównie zamykała stawkę i zdołała wywalczyć jedynie 38 punktów. Przez jedno okrążenie w historii Formuły 1 kierowca Minardi przewodził stawce.

W historii zespołu najlepszym wynikiem były czwarte miejsce wywalczone trzykrotnie. W 1991 roku w Grand Prix San Marino i Portugalii czwarty był Pierluigi Martini. Dwa lata później sukcesy Włocha powtórzył Christian Fittipaldi, który był czwarty w Grand Prix RPA.

Red Bull wchodzi do gry

W 2006 roku zespół Minardi zmienił właściciela. Ekipę wykupił wchodzący do Formuły 1 Red Bull i przemianował nazwę na Scuderia Toro Rosso. Drugi zespół producenta napojów energetycznych był akademią dla młodych kierowców, którzy mieli perfekcyjne warunki rozwoju z możliwością awansu do jednej z najlepszych ekip w stawce. Wystarczy wspomnieć, że w barwach Toro Rosso jeździli m.in. Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, Daniił Kwiat, Carlos Sainz czy Max Verstappen.

Zespół był obecny w stawce do 2019 roku. W swoim dorobku ma jedno zwycięstwo i pole position. W 2008 roku we włoskiej Monzy nie do pokonania był Sebastian Vettel. Podia wywalczyli także w 2019 roku Daniił Kwiat (Hockenheim) i Pierre Gasly (Interlagos). Ekipa zaliczyła 268 rund mistrzostw świata. Przez 56 okrążeń była na czele stawki.

AlphaTauri – historia współczesna

W 2019 roku Toro Rosso złożyło wniosek o zmianę nazwy zespołu. Miało to na celu promocję odzieżowej marki Rd Bulla: AlphaTauri. Wobec braku sprzeciwu pozostałych ekip F1, Światowa Rada Sportów Motorowych zaakceptowała prośbę.

Zespół jak na razie zaliczył 61 wyścigów, ale w swoim dorobku ma już jeden triumf i dwa miejsca na podium. W 2020 roku Pierre Gasly był najszybszy w Grand Prix Włoch. Rok później Francuz wywalczył drugie miejsce w Azerbejdżanie. Ekipa znajdowała się na czele stawki F1 przez 26 okrążeń.

W tym roku do zespołu dołączył PKN ORLEN. Barw ekipy będą bronić Yuki Tsunoda i Nyck de Vries. Czy Japończyk i Holender nawiążą do najlepszych momentów w historii? O sile zespołu przekonamy się już w najbliższy weekend. Sezon F1 2023 rozpocznie się od Grand Prix Bahrajnu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News