Czytaj też: Igrzyska Tokio 2020 już zakończone! Polacy nie poprawili wyników Kubicy
Fiat na pole… bitwy
Wojskowy traktor Fiat P4/100 powstał już w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Został stworzony przez Włocha Ugo Pavesiego. Projekt posiadał wiele innowacji na czele z podwójną przegubową ramą, która sprawiała, że każde z kół cały czas miało kontakt z podłożem. Dodatkowo był wyposażony w napęd 4×4.
Pierwotnie miał być używany w rolnictwie. Jednak koszty zakupu i utrzymania okazały się zbyt wysokie dla cywilnej ludności. Projekt wykorzystało jednak wojsko. Traktor służył m.in. w wojsku niemieckiemu, włoskiemu, węgierskiemu i greckiemu.
Całą konstrukcja waży około 4600 kilogramów. Mogła osiągnąć zawrotną prędkość 22 km/h. Czterocylindrowy silnik Fiata oraz innowacyjny napęd i konstrukcja pozwalały jednak na bezproblemowe podjazdy na wzniesienia nachylone pod kątem 75 stopni. Z biegiem lat ulepszano konstrukcję.
Teraz może być Twój!
Model, który został wystawiony na sprzedaż pochodzi najprawdopodobniej z 1939 roku. Właściciel nie ma jednak pewności przez którą armię był używany, ale pewne jest, że służył do celów wojskowych m.in. transportu ciężkiej broni.
Sprzedający poinformował, że pojazd nadal jest sprawny i jeździ, ale wymaga gruntownego remontu, ponieważ wiele drobnych części nie nadaje się do użytku lub zaginęły. Koła wyposażone są kolce, a układ kierowniczy oceniany jest na szczególnie imponujący.
Największym atutem pojazdu jest zachowanie oryginalnego silnika benzynowego, które często były zastępowane na motory zasilane olejem napędowym. Właściciel zaleca remont jednostki napędowej przed uruchomieniem, ale twierdzi, że wygląda w dużej mierze na kompletną i gotową do akcji. Czterocylindrowy rzędowy silnik ma pojemność 4720 cm3. Wytwarzana moc jest równa 57 KM. Skrzynia biegów posiada cztery biegi do przodu oraz wsteczny.
Samochód został wystawiony za 26 tysięcy funtów, co przy obecnym kursie walut oznacza wydatek około 140 tysięcy złotych. Pojazd znajduje się w Wielkiej Brytanii, a link do aukcji znajdziecie tutaj.