Zmarzlik dominator. Polak pewnie zmierza po kolejne mistrzostwo świata. Polska duma!

Za nami pięć pierwszych rund FIM Speedway Grand Prix, czyli Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Liderem klasyfikacji przechodniej jest Bartosz Zmarzlik. Polak na każdych zawodach przynosi dumę polskim kibicom.

zmarzlik żużel speedway grand prix

Indywidualne Mistrzostwa Świata na żużlu rozpoczęły się 30 kwietnia w chorwackim Gorican, a w zasadzie to w małej miejscowości pod Gorican, Donji Kraljevec. Na stadionie Milenium Bartosz Zmarzlik wygrał trzy biegi w fazie zasadniczej, następnie triumfował w drugim półfinale oraz w finale, zostając automatycznie pierwszym liderem cyklu. Mieliśmy wtedy podwójne powody do radości, bo drugie miejsce zajął drugi z naszych – Maciej Janowski.

FIMspeedway.com

Po dwóch tygodniach najlepsi rajderzy świata spotkali się na najwspanialszej imprezie żużlowej świata, czyli na Grand Prix Polski na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tam pomimo dobrej fazy zasadniczej dała o sobie znać warszawska klątwa. Do półfinałów awansowało trzech Polaków – Zmarzlik, Janowski oraz Paweł Przedpełski. Niestety – w finale nie było już żadnego z nich. Wygrał dosyć niespodziewanie Max Fricke.

28 maja nadeszła pora na 3. rundę Speedway Grand Prix na legendarnej Markecie w czeskiej Pradze. Tam znów czegoś zabrakło – niestety. W półfinałach znaleźli się Janowski i Zmarzlik, ale do finału awansował wyłącznie rajder Sparty Wrocław startujący z numerem 71. W finale happy-endu niestety nie było, bo w Pradze wygrał Słowak Martin Vaculik, przed Taiem Woffindenem i Jasonem Doylem.

Polskie przełamanie

Polskie przełamanie nastąpiło tydzień po Pradze – w niemieckim Teterow. Tam na Bergring Arena w półfinałach znów było dwóch Polaków – oczywiście Zmarzlik, ale oprócz niego również Patryk Dudek. Popularny „Duzers” wygrał swój półfinał, a po chwili również finał, co było jego pierwszym zwycięstwem w Grand Prix od 2018 roku i GP Słowenii na stadionie Matije Gubca w Krsko. Zmarzlik w Niemczech zajął 2. miejsce.

Wreszcie, 25 czerwca odbyło się kolejne grand prix w Polsce – tym razem w Gorzowie Wielkopolskim, na stadionie miejscowej Stali, domowym obiekcie Bartosza Zmarzlika. „F16” znów awansował do półfinału – znów z Dudkiem. Tym razem natomiast polskiego zwycięstwa nie było Dudek zajął 4. miejsce. Wygrał Anders Thomsen, drugi był Vaculik, trzeci Zmarzlik. A to oznacza, że świętowaniu w Gorzowie tak czy inaczej nie było końca – cała pierwsza trójka to bowiem przedstawiciele miejscowej Stali.

Koniec końców po pięciu rundach sezonu Bartosz Zmarzlik – nawet pomimo wygrania zaledwie jednej grand prix – i tak jest zdecydowanym liderem mistrzostw z 78 punktami. 18 punktów traci do niego drugi Leon Madsen. Niby dużo, niby mało. Natomiast 18 punktów dostać można za zajęcie 2. miejsca w rundzie GP. To jednak dosyć solidna zaliczka. Dalej w tabeli mamy niesamowity ścisk – różnica między 3. a 9. zawodnikiem w klasyfikacji punktowej wynosi ledwie 6 punktów. W gronie tych rajderów znajdują się Vaculik, Janowski, Lindgren, Woffinden, Thomsen, Dudek i Lambert.

Polska duma?

Statystyki Bartosza Zmarzlika są imponujące. Wygrał „tylko” jedną rundę mistrzostw świata w tym roku – ale we wszystkich wchodził minimum do półfinału. To wybitne osiągnięcie. Ta regularność, nie schodzenie poniżej określonego poziomu, daje mu prowadzenie w mistrzostwach. I na ten moment tak to wygląda, że ta regularność może mu dać 3 tytuł mistrza świata. Tym samym pod względem tytułów Polak zrównałby się z takimi legendami, jak Nicki Pedersen, Tai Woffinden i Jason Crump. Wtedy przed nim na liście wszech czasów pozostaliby wyłącznie Gren Hancock oraz kosmiczny, niedościgniony Tony Ricardsson.