Złe wiadomości dla kierowców. Diesel już jest droższy, niż benzyna. Jakie będą ceny paliw w przyszłym tygodniu?

Złe wiadomości dla kierowców. Diesel już jest droższy, niż benzyna. Jakie będą ceny paliw w przyszłym tygodniu?

diesel benzyna paliwo ceny paliw podatki

Podaj dalej

Nadchodzące dni, tygodnie, nie będą należały do najłatwiejszych. Również z punktu widzenia tankowania samochodów. Benzyna i diesel będą coraz droższe – olej napędowy już teraz przekroczył ceny benzyny. Co wy na to?

Od dłuższego czasu benzyna była zdecydowanie droższa, niż diesel. Te potworne wahania nie miały większego sensu, bo na rynku ropy naftowej nic wielkiego się nie działo. Nie miały tym bardziej sensu, że raz w „kosmos” wystrzeliwały tylko ceny benzyny, a raz tylko diesla. Od początku wojny diesel był o wiele droższy. Później nastąpił nagły wystrzał cen benzyny, teraz… olej napędowy oficjalnie znów wyprzedził benzynę.

benzyna diesel ceny paliw
fot. freepik.com – blasco5

Jeszcze 2 czerwca benzyna w rafineriach w Polsce była droższa od diesla o średnio 347 zł na metrze sześciennym. Na 16 czerwca stan wyglądał już zgoła odmiennie. Olej napędowy w polskich rafineriach kosztuje bowiem średnio 7358 zł, zaś benzyna7299 zł za metr sześcienny. Nie jest to może duża różnica, bo ledwie 59 zł, natomiast fakt jest fakt. Diesel w rafineriach jest już droższy. I wiele wskazuje na to, że to może być dłuższy trend zwyżkowy.

Sposób na oszczędności. Zrób to, a twój samochód zacznie mniej palić. Prosty trik na rzadsze tankowanie

Sytuacja w rafineriach ma bezpośredni wpływ na to, co wydarzy się w kolejnych dniach na stacjach paliw. Skoro w rafineriach olej napędowy jest droższy, to na stacjach paliw też będzie – to jest bardzo prosta i oczywista zależność. O cenach w rafineriach dowiadujemy się z portalu „e-petrol”. Powstaje zatem pytanie – ile będzie kosztowało paliwo w przyszłym tygodniu? Niestety, prognozy nie są dobre.

benzyna diesel ceny paliw
fot. freepik.com – shyachlo

Po ile paliwo?

W minioną środę na portalu „e-petrol” opublikowano średnie ceny paliw w Polsce. Benzyna w tym zestawieniu zatrzymała się na wartości 7,94 zł, co oznaczało obniżkę o 1 grosz na przestrzeni tygodnia. Mocno podrożał diesel – do wartości 7,73 zł. A co wydarzy się w przyszłym tygodniu? Za jaką cenę będziemy tankować na stacjach?

Chcesz coś zjeść, napić się, albo zapalić? Lepiej zatrzymaj samochód – grozi ci wysoki mandat!

Nie wydaje się, żeby benzyna miała jakoś bardzo potanieć. Owszem – z jednej strony jest w rafineriach najtańsza od 31 maja. Natomiast z drugiej strony od 9 czerwca ta cena nie zmieniała się jakoś bardzo mocno. To jest mniej więcej cały czas identyczny, dokładnie ten sam poziom. Jeśli miałbym coś wywnioskować na podstawie minionych tygodni, to wedle mojej prognozy benzyna może nieznacznie potanieć, do poziomu ok. 7,92 zł za litr.

Kup teraz – opony w mega promocji!

Kierowcy samochodów na diesel muszą się natomiast uzbroić w cierpliwość i przyszykować na to, że całą pewnością będą musieli głębiej sięgnąć do portfela. Na dniach rynek zareaguje na to, co się dzieje w rafineriach. Analizując sytuację z 16 czerwca należy się przygotować  na ponad 20-groszowy wzrost ceny oleju napędowego. Minimum. Diesel powinien kosztować w przyszłym tygodniu ok. 7,95 zł za litr.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News