Zima zawsze oznacza wilgoć w twoim samochodzie? Jak sobie z nią poradzić, jak zapobiegać?

Wilgoć w samochodzie to niezwykle uciążliwy i denerwujący każdego kierowcę temat. Powstać może na różne sposoby i na różne sposoby można sobie z nią radzić. Jak w najlepszy sposób pozbyć się wilgoci z auta?

wilgoć w samochodzie samochód jak się pozbyć jak zapobiegać
Podaj dalej

Wilgoć w samochodzie może pojawić się z kilku powodów. Portal „moje-auto.pl” wyróżnia trzy główne grupy – wilgoć powstała w wyniku eksploatacji auta, błędów konstrukcyjnych, bądź też zaniedbań poczynionych przez kierowcę, użytkownika pojazdu. Te dwie pierwsze grupy są niezależne od nas. Nie mamy wpływu na wady konstrukcyjne, czy też na to, w jakim tempie zużywają się poszczególne elementy auta – jak blacha, czy uszczelki.

wilgoć w samochodzie samochód jak się pozbyć jak zapobiegać
fot. pixabay

W przypadku tych dwóch pierwszych grup jedynym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie wizyta u mechanika i naprawa, czy też wymiana uszkodzonych części, czy elementów. Trzeba sobie natomiast powiedzieć wprost, że zdecydowanie największa grupa to zaniedbania ze strony kierowców. Stosunkowo łatwo jest olać jakiś temat, zrobić „syf” w samochodzie, a wilgoć pojawia się nagle i trudno się z nią walczy.

Zawsze należy zwracać uwagę na kilka newralgicznych punktów. Głównym jest oczywiście podłoga i same dywaniki. Szczególnie łatwo o to w zimie. Dlatego też mówimy, że wilgoć w aucie najczęściej pojawia się w zimie, bądź też na wiosnę. Nanosimy śnieg na butach do środka, woda przesiąka do dywaników i „nieszczęście” gotowe. Nawet kiedy kierowca zwraca na to uwagę, to już pasażerowie niekoniecznie. Warto – w miarę możliwości – zadbać jednak o to, żeby podłoga w samochodzie zawsze była sucha.

fot. pixabay

Co jeszcze powoduje wilgoć w samochodzie?

Należy uważać na to, co zostawiamy w samochodzie. Nie pomogą np. sterty ubrań. Nie mówiąc nawet o jakichś kartonikach z soczkami, czy półotwartą wodą. Należy pamiętać o wymianie filtra kabinowego. Ogólnie rzecz biorąc – należy myśleć przy użytkowaniu samochodu i jednocześnie o niego dbać tak, jak należy. Nie zaniedbywać go, nie robić z niego śmietnika, tylko od czasu do czasu skrupulatnie posprzątać.

Jak pozbyć się wilgoci z auta? Sposobów jest kilka. Jeśli mamy problem z jakąś wadą konstrukcyjną, bądź zużytymi elementami, należy je naprawić, bądź też wymienić. To raczej oczywiste. Jeśli sami zaniedbaliśmy samochód, trzeba go porządnie wysprzątać, a następnie… wysuszyć! Należy zadbać o podłogę, odświeżyć dywaniki, tapicerkę, przewietrzyć samochód. Warto przy okazji sprawdzić uszczelki w drzwiach, czy też szyberdachu – zwraca uwagę „moje-auto.pl”.

wilgoć w samochodzie samochód jak się pozbyć jak zapobiegać
fot. pixabay

Oczywiście istnieją też różne preparaty, czy pochłaniacze wilgoci. Starym i jednocześnie najtańszym sposobem na wilgoć jest… gazeta. Tak – pozostawiamy gazetę na podłodze, czy wykładzinie samochodu, przykrywamy suchym dywanikiem na jedną noc, bądź nawet na cały dzień i… cała wilgoć przenosi się właśnie na gazetę.

Przeczytaj również