Wyprzedzanie zakazane w takich okolicznościach? Kierowco uważaj – mandat dostanie niemal każdy

Wyprzedzanie zakazane w takich okolicznościach? Kierowco uważaj – mandat dostanie niemal każdy

przegląd techniczny badanie techniczne samochód auto nowe przepisy kara

Podaj dalej

Czy w Polsce wyprzedzanie dla kierowców ciężarówek będzie zakazane? Według wielu osób to rozsądne, konieczne rozwiązanie. Ja osobiście śmiem w to wątpić. Będzie jeszcze gorzej – zobaczycie…

Wyprzedzanie zakazane dla kierowców ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce? Według wielu osób to konieczność. Ludzie nie są w stanie znieść widoku ciężarówek wyprzedzających się przez kilka minut. Fakt – jest to denerwujące. Natomiast zastanawiam się, czy taki zakaz nie pogorszyłby sytuacji?

wyprzedzanie ciężarówka tir autostrada zakaz
fot. pixabay

Ciężarówki potrafią się wyprzedzać kilka minut – to fakt. Niezwykle to potrafi zdenerwować i zirytować – to też fakt. Czy zatem tego wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych należy im zakazać? No nie – raczej nie – przynajmniej nie tak zero-jedynkowo. Co spowodowałby zakaz?

Paczkomaty znikną z Polski? Ta informacja może zmartwić wiele osób. Dlaczego tak się dzieje?

Musimy zrozumieć z czego bierze się tak powolne wyprzedzanie. Jeden kierowca jedzie przepisowe 90 km/h. Drugi jedzie 88, albo 85 km/h, ponieważ nie goni go termin, ma wyliczone miejsce pauzy i w ten sposób, jadąc wolniej, zaoszczędzi paliwo. Na przykład. Dlatego ten, który jedzie 90 km/h – bo jemu się spieszy – będzie chciał go wyprzedzić. Jeśli różnica prędkości jest niewielka, wyprzedzanie będzie trwało dosyć długo.

wyprzedzanie ciężarówka tir autostrada zakaz
fot. pixabay

Rozwiązanie częściowe?

I tutaj zaczyna się problem. Bo wyobraźcie sobie, że jest ten kierowca, który jedzie 80, albo 85 km/h. I do niego zaczynają dojeżdżać ci, którzy chcą jechać szybciej. Na długim odcinku autostrady natychmiast robi się wielokilometrowy korek – bo ci, którzy chcą jechać szybciej, utknęli za tym, który jedzie wolniej, bo nigdzie mu się nie spieszy.

Na jak duże oszczędności pozwoli ocieplenie domu? Dostaniesz na to pieniądze od rządu – ile?

Całkowicie zablokowany ciężarówkami prawy pas? A na lewym ktoś w samochodzie osobowym, komu też się nie spieszy i jedzie sobie – powiedzmy 70 km/h. Oczywiście może to robić, bo nie ma przepisów, które by tego zabraniały. W takim układzie po chwili cała droga jest zablokowana – i lewy pas samochodami osobowymi i prawy pas tirami…

Kup teraz – opony w mega promocji!

Oczywiście jest pewne częściowe rozwiązanie problemu. Zapis o tym, że wyprzedzanie maksymalnie może potrwać np. 30 sekund. Od momentu zjazdu na lewy pas do momentu powrotu na prawy pas po manewrze wyprzedzania. Jeśli kierowca tira uwinie się w 30 sekund – wszystko jest w porządku. Jeśli się nie uwinie, dostaje mandat. Proste? Proste.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News