W ten sposób możesz robić na drodze publicznej wszystko? Nie musisz przejmować się przepisami…

Czy istnieje jakiś sposób na to, aby na drodze publicznej nie przejmować się przepisami? Aby robić na niej to, na co ma się ochotę? Jeździć z dowolną prędkością, wprowadzać samochód w poślizg, ścigać się z innymi kierowcami? Wydaje się, że to nie możliwe. Zwłaszcza w dobie wszystkich tych wypadków, do których doszło ostatnio na polskich drogach. Natomiast jest na to sposób. Jaki dokładnie?

Opony zimowe nie są obowiązkowe w Polsce
Podaj dalej

Jest sposób na to, aby legalnie ścigać się na drogach publicznych!

„Art.  65.  [Warunki organizowania imprez wymagających wykorzystania z drogi w sposób szczególny] Zawody sportowe, rajdy, wyścigi, przewóz osób kolejką turystyczną i inne imprezy, które powodują utrudnienia w ruchu lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, mogą się odbywać pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa porządku podczas trwania imprezy oraz uzyskania zezwolenia na jej przeprowadzenie.”

sposób przepisy rajdy samochodowe wyścigi
fot. Pixabay.com

Przepis o wykorzystaniu drogi w sposób szczególny umożliwia zorganizowanie na drogach publicznych zawodów sportowych. Mowa tutaj przede wszystkim o rajdach samochodowych i wyścigach górskich, przy których ten przepis ma najczęstsze zastosowanie. Ale mogą to być również różnego rodzaju pokazy driftu, pokazy samochodów, czy inne wyścigi. Oczywiście w takich okolicznościach przepisy ruchu drogowego nie obowiązują. Jeśli impreza odbywa się na zamkniętym odcinku drogi i jest odpowiednio zabezpieczona, uczestnicy mogą prezentować na niej pełnię możliwości swoich samochodów, nie przejmując się chociażby ograniczeniami prędkości.

Zobacz również: Nowa klasa królewska w mistrzostwach świata?

Oczywiście to nie jest to końca tak, że ty wychodzisz jutro z domu i zastawiasz szlabanami drogę. I nagle na tę drogę wyjeżdża pięć samochodów i przez pół dnia się między sobą ścigają. No nie. To kompletnie tak nie działa. Cały ten proces jest bardzo czasochłonny. W jego trakcie trzeba ubiegać się o szereg różnych zgód oraz pozwoleń. Nie chodzi tutaj wyłącznie o to, żeby mieć dobry pomysł. Następnie trzeba dostać chociażby zgodę policji po przedstawieniu stosownego planu zabezpieczenia.

Jak można to zrobić?

„Art.  65a.  [Obowiązki organizatora imprezy] 2.  Organizator imprezy jest obowiązany zapewnić:
2) wyróżniającą się elementami ubioru służbę porządkową i informacyjną;
3) pomoc medyczną i przedmedyczną, dostosowaną do liczby uczestników imprezy, a także odpowiednie zaplecze higieniczno-sanitarne;
4) drogi ewakuacyjne oraz drogi umożliwiające dojazd służb ratowniczych i Policji, Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej;
5) warunki zorganizowania łączności między podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy;
6) sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz środki gaśnicze niezbędne do zabezpieczenia działań ratowniczo-gaśniczych;
a) znaki lub tablice ostrzegawcze i informacyjne,
b) liny, taśmy lub wstęgi służące do oznaczenia trasy lub miejsca imprezy,
c) bariery, płotki lub przegrody służące do odgradzania miejsca imprezy.”

To tylko wycinek z ustawy Prawo o ruchu drogowym. A dalej jest cały szereg kolejnych obowiązków. Mówiący o konieczności współpracy z policją, utworzeniu planu zabezpieczenia, wytyczeniu konkretnej trasy. Trzeba uzyskać zgodę od organu zarządzającego daną drogą, zapewnić obsługę karetki pogotowia, straży pożarnej. Jeśli komuś wydaje się, że jest to krótki, łatwy i przyjemny proces, to jest w błędzie. To szereg zadań, obowiązków, rozmów i analiz. Mnóstwo czasu, ale też nie oszukujmy się – pieniędzy.

Warto?

Koniec końców jeśli wszystko to uda nam się załatwić, mamy możliwość stworzenia wyjątkowego wydarzenia. Rajdu, albo wyścigu w warunkach absolutnie bezpiecznych. Organizatorzy takich imprez bardzo często dochodzą do ściany. Przeszkody są dla nich zbyt duże. Moim zdaniem nie powinno to tak wyglądać. Może gdyby takich imprez – rajdów i wyścigów amatorskich było więcej, nie byłoby też takich problemów z wypadkami na drogach? Ktoś, kto ma takie ambicje i chce szybko jeździć po drodze, mógłby to zrobić w sposób bezpieczny i kontrolowany.

Zobacz również: Rajd Małopolski wyznaczył nowe standardy! 

Oczywiście takie imprezy w Polsce się odbywają. Zarówno takie profesjonalne, dla kierowców z licencją, jak i amatorskie, dla tych, którzy licencji nie posiadają. Istnieją rajdy amatorskie, chociaż jest ich niewiele. Natomiast ustalmy sobie jedno. Zorganizowanie takiej imprezy jest możliwe i wprost mówi o tym właśnie ustawa Prawo o ruchu drogowym z artykułem 65. dotyczącym wykorzystania drogi w sposób szczególny.

Przeczytaj również