Unia Europejska otworzyła dziś wewnętrzne granice. Co to oznacza dla nas? Gdzie nas wpuszczą?

Unia Europejska otworzyła dziś wewnętrzne granice. Co to oznacza dla nas? Gdzie nas wpuszczą?

Unia Europejska otworzyła dziś wewnętrzne granice. Co to oznacza dla nas? Gdzie nas wpuszczą?

Podaj dalej

Poniedziałek 15 czerwca to istotny dzień w kalendarium pandemii koronawirusa. Dzisiaj Unia Europejska otworzyła swoje wewnętrzne granice. Oczywiście są kraje, które nie poszły tą drogą. Co musicie wiedzieć?

Polska nieco wyprzedziła decyzję UE i swoje granice z krajami wspólnoty otworzyła 13 czerwca. Dzisiaj natomiast Unia Europejska otwiera się jako całość. W teorii oznacza to tyle, że można podróżować pomiędzy krajami wspólnoty bez konieczności odbywania kwarantanny.

No właśnie, w teorii, bo w praktyce niekoniecznie tak jest. Na Polaków otwierają się np. Niemcy, Belgia, Francja, Austria, czy też kierunki wakacyjne, jak Chorwacja, czy Grecja. Otwierają się także Czechy… ale nie dla wszystkich. Niestety mieszkańcy Śląska na teren naszego południowego sąsiada dostać się nie mogą. Tzn. mogą po okazaniu testu z wynikiem negatywnym, albo musza odbyć kwarantannę.

Skomplikowana jest sytuacja na granicy ze Słowacją. Nasz sąsiad uznał Polskę za kraj zagrożenia, dlatego nie umieścił nas na liście do otwarcia swoich granic. Granice są natomiast otwarte i wszystko wygląda na to, że wszystko wróciło do normy. Według najnowszych informacji granice owszem są otwarte, natomiast możemy przebywać na Słowacji przez 48 godzin. Jeśli potrzebujemy więcej czasu, musimy mieć test z negatywnym wynikiem wykonany nie później, niż 96 godzin wcześniej. Inaczej grozi wysoka kara – nawet 1609 euro.

WRC Media przeprasza FORUM POLSKA AGENCJA FOTOGRAFÓW Spółka z o. o. z siedzibą w Warszawie oraz autora zdjęcia: Tomasza Adamowicza za naruszenie majątkowych i osobistych praw autorskich poprzez bezprawne rozpowszechnienie w serwisie internetowym wrc.net.pl zdjęcia zarejestrowanego w bazie AGENCJI FORUM pod numerem FORUM-429307956 oraz brak oznaczenia autora zdjęcia i źródła pochodzenia wykorzystanego zdjęcia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News