Stacje paliw sprzedają diesel poniżej ceny zakupu. Ile ta sytuacja się jeszcze utrzyma? Co potem?

Stacje paliw sprzedają diesel poniżej ceny zakupu. Ile ta sytuacja się jeszcze utrzyma? Co potem?

stacje paliw ceny diesel marża (4)

Podaj dalej

Od ponad miesiąca stacje paliw w Polsce sprzedają diesel grubo poniżej ceny zakupy. Ujemne marże nigdy nie były tak duże – informuje „Business Insider”. Z jednej strony to dobra, z drugiej absolutnie fatalna wiadomość dla polskich kierowców.

Dlaczego ceny paliw są tak niskie? To chore, że zadajemy w tym momencie takie pytanie, ale ma ono wiele wspólnego z prawdą. Otóż okazuje się, że ceny od ponad miesiąca są sztucznie utrzymywane poniżej bariery 6 zł za litr. Stacje paliw sprzedają benzynę i olej napędowy poniżej ceny zakupu.

stacje paliw ceny diesel marża
fot. pixabay

Politycy widzą w tym swój udział. Rzeczywiście, polski rząd wykonał swoje ruchy, aby postarać się zatrzymać ten wzrost cen. Natomiast to przyniosło wyłącznie pośredni skutek. Niektórzy sugerują, że paliwo w naszym kraju mogłoby już kosztować nawet 7 zł. Więc dlaczego wciąż tankujemy tak „tanio”?

stacje paliw ceny diesel marża
fot. pixabay

Stacje sprzedają paliwo poniżej ceny zakupu. Według „Business Insider” na oleju napędowym tracą one średnio 15-18 groszy na litrze! Taką sytuację obserwowaliśmy już we wrześniu. Kiedy realna cena diesla powinna wynosić w okolicach 5,77 zł, stacje sprzedawały je jeszcze nawet za 5,62 zł, tracąc minimum 15 groszy, nie wspominając nawet o swojej marży.

fot. pixabay

W tym miesiącu, biorąc pod uwagę hurtową cenę paliwa, diesel powinien kosztować już spokojnie 6,15 zł za litr – informuje „Business Insider”. Tymczasem w środę średnia cena oleju napędowego w Polsce wyniosła 5,97 zł, co oznacza, że przeciętna polska stacja benzynowa traci około 18 groszy na litrze!

Specjaliści „Business Insider” dodają, że ujemna marża jeszcze nigdy nie była tak wysoka – nigdy nie wynosiła 18 groszy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News