Znamy listę zgłoszeń na Rajd Safari
Trzecią rundą sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) będzie 72. Rajd Safari w Kenii. Impreza tradycyjnie rozpocznie się w czwartek, 28 marca, od przejazdu przez krótki superoes Kasarani. Jego start zaplanowano na 12:05 czasu polskiego. W Wielki Piątek załogi dwukrotnie pokonają próby Loldia, Geothermal oraz Kedong. Sobota to – oprócz tradycyjnego święcenia pokarmów – dwa przejazdy oesów Soysambu, Elmenteita oraz Sleeping Warrior. Wielkanocny poranek przywita nas bardzo wcześnie, bo już o godzinie 5:02. Przy świątecznym śniadaniu (team jajka i biała kiełbasa!) śledzić będziemy finałowe rozstrzygnięcia. Kto powalczy o zwycięstwo?
Zwycięstwo. No właśnie – jak rozpatrywać tę kwestię? Nowy system punktacji w WRC sprawia, że wciąż mam z tym pewien problem. Kogo nazwać prawdziwym zwycięzcą? Tego, który dojedzie do mety rajdu na 1. pozycji i pokona na trasach wszystkich swoich rywali? Czy może tego, który wywiezie z rajdu największą liczbę punktów? Wiemy przecież, że w tym sezonie istnieje taka możliwość, aby to nie szło w parze i stało się to już w Szwecji. Rajd wygrali Esapekka Lappi i Janne Ferm, ale… najwięcej punktów zdobyli Elfyn Evans i Scott Martin. Która z tych załóg jest zatem zwycięska? To chyba zbyt skomplikowane…
Mistrz świata musi się zrehabilitować?
W Kenii obserwowali będziemy dziewięć samochodów Rally1. Oczywiście wciąż tych hybrydowych, chociaż wiemy, że to po tym sezonie się zmieni. Będą to trzy Hyundaie i20 N Rally1 (Neuville / Wydaeghe, Tanak / Jarveoja, Lappi / Ferm), trzy Toyoty GR Yaris Rally1 (Evans / Martin, Katsuta / Johnston, Rovanpera / Halttunen) oraz trzy Fordy Puma Rally1 (Fourmaux / Coria, Munster / Louka, Serderidis / Miclotte). Tak więc oprócz stałych uczestników cyklu WRC, podobnie jak w Szwecji Hyundai postawił na Lappiego a Toyota na Rovanperę. Serderidis to oczywiście gentleman driver, który jeździ dla przyjemności.
Faworyci? Ze względu na bardzo dobrą pozycję startową głównymi faworytami do wygrania rajdu mogą być Rovanpera i Halttunen. Dokładnie z tego samego względu, czyli startu z tyłu stawki, do tego grona dołączyłbym duety Katsuta / Johnston oraz Lappi / Ferm. Zupełnie bym się nie zdziwił, gdyby po piątkowym etapie właśnie te trzy załogi tworzyły podium w Kenii. Neuville z Wydaeghe oraz Evans z Martinem muszą liczyć się z tym, że będą w piątek tracić sporo czasu. Oczywiście to Rajd Safari… logika często nie musi być tutaj najlepszym sprzymierzeńcem. Zdarzają się kapcie, awarie, wypadki… W Kenii należy oczekiwać nieoczekiwanego.
Czterech Polaków w stawce
Z numerem 23. na trasy ruszą Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, zaś numer 27. na drzwi swojego samochodu nakleją Daniel Chwist i Kamil Heller. Obie załogi skorzystają ze Skody Fabii RS Rally2. Jeśli chodzi o rywalizację w WRC 2 Challenger, to jedynym rywalem w walce o zwycięstwo dla Kajetanowicza może być Nicolas Ciamin. Może, ale nie musi. Nie jest to raczej kierowca pokroju Polaka. W WRC 2 sytuacja się nieco komplikuje, bo pojawia się też Oliver Solberg i Gus Greensmith – obaj jadący z fabrycznym wsparciem Skodą RS Rally2 z półfabrycznego Toksportu.
Jeśli chodzi o dalszą część listy, to nie ma co się spodziewać jakichś hitów. Łącznie do rywalizacji zgłosiło się tylko 29 załóg. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to – podobnie jak w roku ubiegłym – rajd, w którym na przestrzeni sezonu wystartuje najmniej załóg i najmniej dojedzie do mety. Przypominam, że w sezonie 2023 imprezę ukończyło… 20 samochodów. Różnice na mecie – z wyłączeniem walki o zwycięstwo – były przeogromne.
Zdjęcie wyróżniające: Jaanus Ree | Red Bull Content Pool