Polska ma najtańsze paliwo w Europie? Te dane mogą was zaszokować – zobacz za ile tankują inni

Polska ma najtańsze paliwo w Europie? Te dane mogą was zaszokować – zobacz za ile tankują inni

polska najtańsze paliwo w europie

Podaj dalej

Czy Polska ma najtańsze paliwo w Europie? Nie – na samym początku muszę odpowiedzieć na to pytanie – nie ma najtańszego paliwa. Natomiast taniej od nas jest wyłącznie w trzech krajach. To w pewnym stopniu daje powody do zadowolenia.

Najtańsze paliwo w Europie? Pod tym względem Polska znajduje się na bardzo wysokim 4. miejscu. Liderem jest Turcja. Według „e-petrol” litr benzyny kosztuje tam 2,90 zł, a za litr diesla Turcy płacą 2,80 zł. Taniej od nas jest jeszcze tylko w Bułgarii oraz Rumunii. Tam benzyna kosztuje odpowiednio 5,75 zł i 5,76 zł za litr, zaś diesel 5,87 zł i 5,82 zł za litr.

polska najtańsze paliwo w europie
fot. pixabay

Przypominamy, w naszym kraju te średnie wynoszą 6,04 zł jeśli chodzi o benzynę i 6,05 zł jeśli chodzi o diesel. Jak już wcześniej wspominałem, pod kątem najtańszych paliw w Europie zajmujemy bardzo wysokie 4. miejsce. A gdzie jest najdrożej? Tradycyjnie, jeśli chodzi o benzynę, to najdrożej jest w Holandii. Tam litr 95-tki kosztuje… 9,77 zł! Najdroższy diesel to z kolei Szwecja – 8,42 zł za litr.

fot. pixabay

Dla porównania, Czesi płacą aktualnie średnio 6,96 zł za litr benzyny i 6,55 zł za litr diesla. Słowacy 6,93 zł za benzynę i 6,31 zł za diesel. Na zachodzie nie może być pod tym względem lepiej – Niemcy płacą średnio 7,44 zł za benzynę i 7,06 zł za diesel. Czy zatem mamy powody to zadowolenia?

polska najtańsze paliwo w europie
fot. pixabay

To zależy jak na to patrzeć. Z jednej strony tak – mamy powody, bo mamy świadomość, że może być o wiele gorzej. Z drugiej… to zwykła, surowa cena paliwa. Nie bierzemy pod uwagę tego, ile zarabia się w tych krajach. Taki bilans i porównanie jak wypada stosunek ceny paliw do zarobków nie wypada już dla nas najlepiej. Ale pocieszające jest to… że zawsze może być gorzej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News