Polacy rozpoczynają walkę o mistrzostwo świata. Bartosz Zmarzlik głównym faworytem cyklu SGP?

Już w sobotę odbędą się pierwsze zawody sezonu FIM Speedway Grand Prix. Żużlowi kibice z niecierpliwością wyczekują pierwszych zawodów za czasów ery Discovery Sports Events. Polacy rozpoczynają walkę – Bartosz Zmarzlik głównym faworytem do tytułu mistrza świata?

zmarzlik żużel grand prix
Podaj dalej

Czas na pierwsze zawody FIM Speedway Grand Prix w sezonie 2022. Kto najlepiej rozpocznie cykl Indywidualnych Mistrzostw Świata? Który Polak spisze się najlepiej? Czy Bartosz Zmarzlik znów zaprezentuje swoją kosmiczną prędkość? Jak będzie wyglądał cykl SGP z nowym promotorem – grupą Discovery Sports Events? Wreszcie, gdzie i kiedy oglądać relację z Gorican?

zmarzlik żużel
fot. FIMSpeedway.com

Sezon mistrzostw świata rozpocznie się w Gorican… a w zasadzie to w miejscowości Donji Kraljevec, tuż obok Gorican, w Chorwacji. Stadion położony jest kilka kilometrów od granicy z Węgrami. Należy się spodziewać, że na obiekcie pojawi się mnóstwo polskich kibiców. Speedway Stadium Milenium gościł już Grand Prix. Ostatnim razem – w 2012 roku – wygrał tam charyzmatyczny Duńczyk Nicki Pedersen. Greg Hancock wygrał tam GP w 2010 roku, a w 2011 to właśnie w Chorwacji przypieczętował swój drugi tytuł mistrza świata.

Impreza odbędzie się oczywiście w sobotę. O godzinie 13:00 odbędzie się trening połączony z kwalifikacjami. Na bazie wyników zawodnicy wybiorą swoje numery startowe. Samo Grand Prix rozpocznie się o godzinie 19:00. Schemat zawodów jest dobrze znany – 20 biegów w fazie zasadniczej, podczas której każdy zawodnik odjedzie 5 wyścigów. Dalej – najlepsza ósemka awansuje do półfinałów, gdzie wyłoniony zostanie czteroosobowy skład wielkiego finału. Prognozy pogody są na ten moment optymistyczne – nie ma zagrożenia opadami deszczu.

zmarzlik żużel
fot. FIMSpeedway.com

Polacy powalczą o mistrzostwo

Na starcie imprezy zobaczymy czterech Polaków. Musimy rozpocząć od głównego faworyta do tytułu mistrza świata, czyli Bartosza Zmarzlika. Naszą największą nadzieją obok zawodnika Stali Gorzów jest Maciej Janowski, rajder Sparty Wrocław. Jeśli chodzi o Polaków, stałe miejsce w Grand Prix mają jeszcze Patryk Dudek oraz Paweł Przedpełski.

zmarzlik
fot. FIMSpeedway.com (od lewej: Zmarzlik, Dudek, Janowski, Przedpełski)

Główni rywale Polaków? Zawsze szybki Duńczyk Leon Madsen, Szwed Fredrik Lindgren oraz Brytyjczyk Tai Woffinden. Wydaje się, że ta trójka może najbardziej namieszać. Z oczywistych względów w zawodach nie zobaczymy ani Emila Sajfutdinowa, ani aktualnego mistrza świata Artioma Łaguty. Dwójka Rosjan to byli najwięksi rywale Zmarzlika w walce o mistrzostwo w ostatnich trzech latach.

fot. FIMSpeedway.com

Runda w Chorwacji to pierwszy event SGP pod wodzą nowego promotora – Discovery Sports Events. Oznacza to, że wszystkie rundy dostępne będą w Eurosport Extra w usłudze Player. Oznacza to, że formalnie zawodów nie obejrzymy w telewizji. Transmisja odbędzie się wyłącznie w internecie (oczywiście można odtworzyć ją z aplikacji na telewizorze, ale nadal to oglądanie zawodów przez internet). Koszt dostępu do kanałów pakietu Eurosport Extra w Playerze to 15 zł na 30 dni. Polskie rundy dostępne będą również w telewizji TTV.

Przeczytaj również