Polacy przestali kupować nowe samochody. Co jest przyczyną wielkiego kryzysu motoryzacyjnego?

Polacy przestali kupować nowe samochody. Co jest przyczyną wielkiego kryzysu motoryzacyjnego?

kryzys nowe samochody nikt nie kupuje nowych samochodów

Podaj dalej

Z danych przedstawionych przez Instytut Samar wynika, że Polacy przestali kupować nowe samochody. Obserwujemy wyraźny kryzys na rynku. Czy zastanawialiście się kiedyś czym jest on spowodowany?

Powodów kryzysu na rynku samochodów może być co najmniej kilka. Ja osobiście postawiłbym na bardzo wysoką cenę nowych aut. To nienaturalna sytuacja, że słaby, mały, miejski samochód z podstawowym wyposażeniem kosztuje 50 000 zł albo i więcej. To daje do myślenia – no bo przecież kogo na to stać? Kilkuletnie auto można kupić za połowę albo nawet 1/3 tej ceny.

kryzys nowe samochody nikt nie kupuje nowych samochodów
fot. pixabay

Instytut Samar zwraca uwagę, że spadek sprzedaży nowych samochodów niekoniecznie musi wynikać z ich ceny. Prawdziwym problemem jest to, że tych samochodów w ogóle nie ma. Rynek motoryzacyjny przeżywa aktualnie wielki kryzys. Jednym z powodów jest to, że brakuje półprzewodników, które są niezbędne do wyprodukowania samochodów. To pokłosie kryzysu na rynku chińskim.

Samochodów nie ma – to ogromny problem

Oczywiście to dla producentów duży problem. Eksperci z portalu „Interia” zaznaczają, że po słabym pod względem sprzedaży czerwcu, lipcu i sierpniu, czyli miesiącach wakacyjnych, wszystko wracało do normy we wrześniu. Tymczasem, ten rok nie przyniósł poprawy sytuacji, a wręcz przeciwnie – samochodów sprzedawało się jeszcze mniej. Jeśli chodzi o porównanie z zeszłym rokiem, jest to spadek o 11% w tym samym momencie roku.

fot. pixabay

Oczywiście ceny nowych samochodów też nie pomagają w całej sytuacji. Klienci indywidualni coraz rzadziej udają się do salonów, aby tam kupić nowy samochód. Doskonale oddaje to statystyka mówiąca o tym, że klienci indywidualni kupili w tym roku zaledwie 25% samochodów. 75% to auta które zostały zakupione na filmy. To daje do myślenia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News