Ogromna obniżka cen! Benzyna i diesel za 5,80 zł za litr? Te dane wskazują, że to się wydarzy już wkrótce

Ogromna obniżka cen! Benzyna i diesel za 5,80 zł za litr? Te dane wskazują, że to się wydarzy już wkrótce

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa

Podaj dalej

Benzyna i diesel tańsze o ponad 1 zł na litrze? Wszyscy kierowcy czekają na taki moment. Wszyscy czekamy na to, aż sytuacja w końcu wróci do normy. Wszak nie ma aktualnie żadnych przesłanek ku temu, aby paliwo wciąż miało być takie drogie. Kiedy w końcu sytuacja się uspokoi? Kiedy w końcu za paliwo będziemy płacili tyle, ile powinniśmy rzeczywiście płacić? Być może stanie się to już wkrótce…

Zgodnie z informacjami „e-petrol” benzyna aktualnie kosztuje w Polsce średnio 6,54 zł zaś diesel średnio 7,63 zł. Za benzynę 98-oktanową trzeba zapłacić aż 7,32 zł. Różnica między dwoma odmianami bezołowiowej na poziomie 78 groszy to jakaś absolutna abstrakcja. LPG kosztuje 3,14 zł i jeśli ktokolwiek szuka jakichkolwiek oszczędności, to tylko tu je znajdzie. Wszyscy zadają sobie te same pytania. Dlaczego wciąż za paliwo płacimy tak dużo i kiedy w końcu ten koszmar się skończy?

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. freepik.com – BillionPhotos

Pewnie odpowiedzią byłaby wojna. To takie słowo klucz. Ceny wszystkiego można „zwalić” na wojnę, bo nikt nie ma realnej możliwości „zmierzenia” takiego stwierdzenia. Zadajmy sobie jedno, proste pytanie. Z czego powstaje paliwo? Paliwa ciekłe powstają z ropy naftowej. Więc naturalną odpowiedzią na pytanie o ceny paliwa powinny być ceny ropy naftowej, prawda? No i właśnie… niekoniecznie. Bo analizując aktualną sytuację na rynku nie wyjdzie nam z tego nic pozytywnego.

Czy można przejechać przez skrzyżowanie na czerwonym świetle? Tak, ale tylko w trzech sytuacjach

Ile kosztuje aktualnie ropa naftowa brent? W tym momencie kosztuje ona nieco ponad 84 dolary za baryłkę. Równo tydzień temu kosztowała nawet 82 dolary. Wszyscy zapewne zastanawiacie się, ile kosztowała ropa brent przed wojną. Spieszę z odpowiedzią – między 1 i 23 lutego ubiegłego roku – czyli w okresie tuż przed rozpoczęciem wojny – ropa brent kosztowała pomiędzy 89 a 95 dolarów. Jakkolwiek by na to nie popatrzeć – teraz jest taniej. Po prostu – ropa jest tańsza. Zdecydowanie!

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. freepik.com – LaRufi

Dlaczego wciąż jest tak drogo?

A co z odmianą ropy naftowej crude? Ona dzisiaj kosztuje pomiędzy 78 a 79 dolarów za baryłkę. Znów robimy ten sam zabieg i sprawdzamy, ile ropa crude kosztowała między 1 a 23 lutego ubiegłego roku – tuż przed wojną. Otóż było to między 88 a 94 dolary. A zatem znów – mamy aktualnie o wiele niższą cenę. Ewidentnie zatem widzimy, że ropa naftowa jest tańsza, niż przed wojną. To nie jest kwestia 50 centów, czy 1 dolara. Dzień przed rozpoczęciem wojny, ropa brent kosztowała 94 dolary, a crude 92 dolary. Dzisiaj brent kosztuje 84 dolary a crude 78 dolarów. Różnica jest wyraźna!

Tyle wynosi kara za radio w samochodzie! Lepiej na to uważaj, wielu kierowców się już przekonało

Wojna na Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku. Od tamtego dnia do dzisiaj ropa brent potaniała o prawie 11% a ropa crude o prawie 14%. Od września 2022 roku do dzisiaj ropa naftowa bez względu na jej rodzaj praktycznie nie przekracza poziomu z przedednia wojny. Mówiąc w prosty sposób – od pięciu miesięcy ropa utrzymuje się na niższym poziomie, niż w okresie tuż przed wojną. A zatem jaki wojna ma wpływ na ceny ropy? Nie wiem – chyba taki, że ropa z każdym tygodniem jest tańsza.

Ludzie nie mają o tym pojęcia. Grozi za to wysoka grzywna… a nawet ograniczenie wolności! Uważaj!

A czy ktoś z was mili państwo pamięta, ile kosztowało paliwo w lutym ubiegłego roku? W okolicach 5 zł za litr. Oczywiście, mieliśmy wtedy niższy VAT i akcyzę. Ale nawet gdyby VAT był na poziomie 23% a akcyza byłaby wyższa, to paliwo kosztowałoby gdzieś w okolicach 5,80 zł. A aktualnie – nawet kiedy od miesięcy ropa jest tańsza – paliwo nie kosztuje w okolicach 5,80 zł. Tylko – przypominam – benzyna kosztuje 6,54 zł a diesel 7,63 zł. Czy ktoś jest w stanie to jakoś logicznie wytłumaczyć?

Źródła: „e-petrol” / „money.pl”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News