Odbieranie prawo jazdy, pierwszeństwo dla pieszych na przejściach – znamy w końcu nowe przepisy!

Odbieranie prawo jazdy, pierwszeństwo dla pieszych na przejściach – znamy w końcu nowe przepisy!

nowe przepisy

Podaj dalej

Te przepisy miały wejść w życie już dawno temu. Konsultacje publiczne sprawiły, że zmiany i to w innym kształcie wejdą dopiero teraz. Zatrzymanie prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h? Pierwszeństwo pieszych na przejściach?

O tych przepisach mówiło się od bardzo dawna. Budziły one ogromne kontrowersje, zarówno zabieranie prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza terenem zabudowanym, jak i te dotyczące pierwszeństwa pieszych na przejściach.

nowe przepisy prawo jazdy przejście dla pieszych

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Pierwszeństwo pieszych? Teoretycznie nowe przepisy takowe dają, natomiast nie zawsze. Pieszy musi zachować szczególną ostrożność oraz nie może korzystać z telefonu, ani innego urządzenia, które ograniczałoby możliwość obserwacji jezdni. Jeśli pieszy spełni te warunki, ma pierwszeństwo na przejściu.

A prawo jazdy? Ten przepis nie wejdzie w życie. Pozostanie zatem po staremu, czyli uprawnienia stracimy wyłącznie za przekroczenie prędkości o 50 km/h i więcej w terenie zabudowanym. Dodatkowo, sprecyzowano jaką odległość należy zachować na autostradzie.

Od teraz dystans pomiędzy pojazdami musi wynosić minimum połowę liczby określającej prędkość. Przykładowo, jeśli jedziemy po autostradzie z prędkością 120 km/h, musimy zachować 60 metrów odstępu od poprzedzającego auta. Jeśli jedziemy 100 km/h, musimy zachować 50 metrów odstępu itd. Ale jak ktokolwiek ma sobie tę odległość odliczyć? Nie wiadomo.

Teraz przepisy zostaną poddane debacie w Komisji Infrastruktury. Później trafią do sejmu i zostaną poddane głosowaniu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News