Mamy marzec – czy to już czas, aby zmienić opony na letnie? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości

Mamy marzec – czy to już czas, aby zmienić opony na letnie? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości

opony letnie zimowe zmiana opon kiedy zmienić

Podaj dalej

Nastał marzec. Za równe dwa tygodnie rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Czy to już odpowiedni moment na to, aby zmienić opony na letnie, czy jednak wciąż musimy pozostać przy zimowych? Eksperci nie mają na ten temat żadnych wątpliwości.

Marzec to miesiąc, który kojarzy nam się z początkiem kalendarzowej wiosny. Czysto teoretycznie z każdym dniem powinno się robić coraz cieplej i przyjemniej a aura powinna zachęcać do tego, aby jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz. Czy to już odpowiedni moment na to, aby zmienić opony z zimowych na letnie? Czy też może jest na to jeszcze zdecydowanie za wcześnie? W jaki sposób należałoby postąpić?

opony letnie zimowe zmiana opon kiedy zmienić
fot. pixabay

Eksperci zaznaczają, że odpowiedni momentem do zmiany opon jest wtedy, gdy przez kilka dni z rzędu temperatury notorycznie utrzymują się powyżej 7 stopni Celsjusza. Oczywiście nie chodzi w tym o to, aby zmierzyć sobie temperaturę o godzinie 13:00 i na tej podstawie wyciągać jakieś daleko idące wnioski. Są dwie szkoły. Albo bierzemy dobową średnią temperatur, albo temperatury z godzin, w których najczęściej podróżujemy samochodem.

Przykładowo – jeśli zawsze wsiadasz w samochód o godzinie 6:30, albo 7:00, a później wracasz o 15:00, albo 16:00, to w tych godzinach kontrolujesz jaka jest temperatura. Jeśli przez kilka dni z rzędu przekracza ona 7 stopni Celsjusza, to oznacza, że raczej spokojnie możesz już zmieniać opony na letnie. Czy zatem mamy już odpowiedni moment do takiej zmiany, czy należałoby jeszcze z tym zaczekać?

opony letnie zimowe zmiana opon kiedy zmienić
fot. pixabay

Opony letnie – czy to już?

Oczywiście na ten moment – biorąc pod uwagę aurę nad naszym krajem – na zmianę opon jest zdecydowanie za wcześnie. Tym bardziej, że w tym tygodniu do Polski mają dotrzeć dwie fale arktycznego powietrza. Nocami temperatury mają spadać nawet do -10 stopni Celsjusza. Wobec takich prognoz nie ma mowy, aby myśleć o zmianie opon jeszcze w tym tygodniu. Chociaż… ta zmiana jest coraz bliżej.

opony letnie zimowe zmiana opon kiedy zmienić
fot. pixabay

Według meteorologów w drugiej połowie marca powinniśmy obserwować ocieplenie. W niektórych częściach kraju temperatury mają dochodzić nawet do 15 stopni, w innych do 10. Natomiast pamiętajcie o tym, aby sprawdzać te temperatury albo dobowo, albo w godzinach, w których korzystacie z samochodu. Być może rzeczywiście odpowiednim okresem do zmiany ogumienia będzie dopiero kwiecień.

PILNE: Polacy znaleźli sposób! Łatwo można ominąć limity tankowania na stacjach. Jak to zrobić?

Starajcie się podchodzić do tematu rozsądnie. Pamiętajcie o tym, że opony letnie przy niskich temperaturach nie zachowują się tak, jak powinny. Są o wiele mniej precyzyjne, nie trzymają się dobrze drogi, mają o wiele dłuższą drogę hamowania. Wyznacznikiem nie jest brak śniegu na drogach, a właśnie temperatury. Ze zmianą opon przynajmniej na razie trzeba się wstrzymać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News