Licznik w twoim samochodzie pokazuje złą prędkość? Znamy przyczynę tego problemu. Oto dlaczego

Licznik w twoim samochodzie pokazuje złą prędkość? Znamy przyczynę tego problemu. Oto dlaczego

licznik prędkość prędkościomierz

Podaj dalej

Pewnie wielu z was zdążyło to już zauważyć. Licznik w samochodzie pokazuje złą prędkość? Dlaczego tak się dzieje? Bardzo łatwo można spostrzec taką sytuację, kiedy jednocześnie patrzymy na prędkościomierz i na przykład na nawigację. Albo kiedy przejeżdżamy drogą obok elektronicznej tablicy wyświetlającej z jaką prędkością jedziemy. W obu przypadkach te wartości będą niższe, albo wyższe, niż ta na liczniku.

Która prędkość jest poprawna?

Wiele osób może się zatem zastanawiać. Która prędkość jest właściwa? Czy to nasz samochód się myli i zawsze pokazuje nam błędnie wartość? A może myli się wszystko dookoła, czyli te tablice informacyjne przy drogach, albo nawigacja GPS? Jeśli wyniki z innych urządzeń się pokrywają, to oczywistym wydaje się, że to nasz samochód podaje złą informację. Można się zastanawiać, dlaczego to tak wygląda? Dlaczego nasz własny pojazd podaje nam błędne dane? Czym to spowodowane?

licznik prędkość prędkościomierz
pixabay

Błędne dane z prędkościomierza mogą mieć kilka pochodnych. Wiele zależy m.in. od rozmiaru kół, które mamy na samochodzie. Koła to jedno, ale istotne są również opony oraz konkretne ciśnienie w tych oponach. Wszystko to ma wpływ na to, co będzie wskazywał prędkościomierz. Do tego dochodzą różnego rodzaju awarie – na przykład awaria czujnika prędkości. Problemów może być tutaj co najmniej kilka. Jak rozpoznać co się właściwie dzieje i w czym leży problem?

To zależy. Zależy m.in. od tego, jak zachowuje się nasz prędkościomierz. Od tego, czy zawyża, czy też zaniża realną prędkość. Oraz od tego w jakiej skali mamy do czynienia z problemem. Czy jest to realna różnica 4 km/h, czy też może 20 km/h, albo i więcej. Z takimi „ekstremalnymi” przypadkami też w przeszłości się spotykałem. No i czasami zdarza się tak, że… prędkościomierz nie działa w ogóle. Więc w zależności od rodzaju problemu rozwiązań może być kilka. Ale czasami jest tak, że… problemu nie ma w ogóle.

licznik prędkość prędkościomierz
Pixabay

Licznik zawyża prędkość fabrycznie?

Owszem, istnieje taka możliwość, że twój prędkościomierz sam zawyża prędkość. I nie jest to żadnego rodzaju błąd, czy też usterka. Nie ma na to wpływu też rodzaj kół, czy ciśnienie w oponach. Po prostu – tak zostało to zaprojektowane i fabrycznie nowy samochód już przekłamywał prędkość. Jakim cudem? A no takim, że od lat w pojazdach instalowane są „inteligentne” prędkościomierze. Takie, które w zamyśle mają zawyżać prędkość. Wymagają tego przepisy Unii Europejskiej.

licznik prędkość prędkościomierz
Pixabay

Więc zgodnie z unijnymi przepisami licznik MUSI zawyżać prędkość. Nie może pokazywać realnej prędkości, bo takie są przepisy. Istnieje nawet specjalny matematyczny wzór (0 ≤ V1 – V2 ≤ (V2/10) + 4 km/h), który określa to, jak bardzo twój samochód ma cię okłamywać. Więc jeśli twój licznik pokazuje ci, że jedziesz z prędkością 50 km/h, w rzeczywistości jedziesz około 46 km/h. Jeśli pokazuje ci, że jedziesz nieco ponad 100 km/h, to w rzeczywistości zapewne jedziesz poniżej 100 km/h.

Skąd takie przepisy?

Po pierwsze chodzi w tym o bezpieczeństwo. 10 mniej czasami ratuje życie, prawda? Druga kwestia jest taka, żeby ustrzec kierowców przed mandatami. Przekłamanie ma zniwelować margines błędu przy kontroli prędkości. Oczywiście wszystko to bardzo ładnie brzmi. I wszystko to będzie działało… do momentu, w którym się tego systemu nauczysz. Do momentu, w którym nie zaczniesz tego wykorzystywać. Wtedy i tak będziesz jeździł szybciej, bo będziesz wiedział, że prędkościomierz kłamie. Wtedy traci to większy sens…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News