Kierowco, w takiej sytuacji musisz uciekać z samochodu. To być może uratuje ci życie – pamiętaj

W internecie dosyć popularny jest ostatnio filmik przypominający karambol na drodze w Czechach. Samo nagranie jest oczywiście dosyć stare, bo pochodzi ze stycznia tego roku. Mam wrażenie, że już wtedy było o nim bardzo głośno, ale teraz filmik przeżywa drugą młodość. Może być on pokazywany jako nagranie instruktażowe dla wszystkich  kierowców. W taki sposób być może uratujesz swoje życie…

życie karambol czechy samochód autostrada wypadek śnieg śliska droga (2)
Podaj dalej

Samo nagranie mrozi krew w żyłach. Widzimy, że warunki są naprawdę wymagające. Na drodze leży śnieg, trwa zamieć śnieżna, do tego tuż nad drogą unosi się mgła. Współczuję każdemu, kto musi podróżować w takich warunkach. Sam kilka razy miałem wątpliwą przyjemność jazdy w takich okolicznościach przyrody i wiem, że poczucie pewności spada wtedy do najmniejszych możliwych wartości, a na każdym zakręcie czujesz, jakbyś zbliżał się do granicy przyczepności opony.

życie karambol czechy samochód autostrada wypadek śnieg śliska droga

Na szczęście kierowcy samochodów osobowych w porę zauważyli co dzieje się przed nimi. Ewidentnie doszło do wypadku – być może był to koniec dłuższego karambolu. Udało im się wytracić prędkość i zatrzymać pojazd na czymś, co normalnie jest pasem awaryjnym. W przypadku takich sytuacji najlepszym możliwym rozwiązaniem byłoby ominięcie całego wypadku i zaparkowanie przed nim. Już tłumaczę o co chodzi…

https://wrc.net.pl/kw-doplata-za-podgrzewany-fotel-i-lepsze-osiagi-w-samochodzie-w-formie-abonamentu-zaczyna-sie

W najlepszym przypadku w takiej sytuacji należałoby ominąć miejsce wypadku i zostawić samochód przed nim. Wtedy opuszczamy samochód i idziemy poza barierkę. To sposób, który pozwoliłby w większości przypadków ocalić także nasz samochód. Natomiast w tym konkretnym przypadku ominięcie czoła zdarzenia nie wchodzi w rachubę. Cała szerokość drogi jest zablokowana rozbitymi, bądź też zaparkowanymi samochodami jakoby oczekującymi tylko na wyrok, który nadejdzie z tyłu.

Oczekiwanie na najgorsze?

Jak należy zachować się w takiej sytuacji? Jeśli nie ma możliwości ominięcia zdarzenia, najlepiej ustawić się jak najbliżej krawędzi drogi. Następie – co zaprezentowali ludzie również na tym nagraniu – zostawiamy włączone światła awaryjne i wychodzimy z samochodu – uciekamy poza barierkę. Tu nie chodzi o to, że ktoś celowo uderzy w nasz samochód. Chodzi o to, że w takich warunkach kierowca nie ma absolutnie żadnej kontroli nad tym, co się wydarzy. Śliska nawierzchnia, zablokowane hamulce, samochód wtedy przyspiesza zamiast zwalniać.

Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę na pasach. Spójrz na szyby jego samochodu. Czy on coś widział?

Więc tak – z jednej strony trzeba mieć w głowie to, że nasz samochód wkrótce może zostać uszkodzony. Ba – może zostać absolutnie skasowany, zgięty jak puszka przez ciężarówkę nadjeżdżającą z tyłu. Natomiast w tym momencie warto się zastanowić – chcę, aby mój samochód został zgięty jak puszka kiedy ja będę w środku, czy kiedy będę jednak poza samochodem? Dla mnie odpowiedź na to pytanie wydaje się absolutnie oczywista.

https://wrc.net.pl/kw-aktualizacja-cen-paliw-w-kolejnych-dniach-benzyna-bedzie-po-620-zl-a-diesel-po-730-zl

W takiej sytuacji możemy tylko uciekać i mieć nadzieję, że „fala” nie rozejdzie się również na nasze auto. Ostatecznie – jak podkreśliłem przed chwilą – kierowca w takiej sytuacji nie ma żadnej kontroli nad pojazdem. Szczególnie, jeśli mówimy o ciężkim tirze, którego kierowca w tej mgle może niczego nie zauważyć. Kiedy już widzi co się dzieje przed nim, może nacisnąć ten hamulec. Ale obawiam się, że w takich warunkach kompletnie nic to nie da i efekt finałowy będzie dokładnie taki, jak na tym nagraniu. Niestety, nie da się tego uniknąć.

Przeczytaj również