Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę na pasach. Spójrz na szyby jego samochodu. Czy on coś widział?

Katowicka policja poinformowała wczoraj o tragicznym wypadku, do którego doszło na ulicy Witosa. Mężczyzna potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Niestety, wypadek okazał się tragiczny w skutkach. Całkiem sporo na temat całego zdarzenia mogą nam powiedzieć szyby samochodu sprawcy wypadku. Zastanawiam się tutaj nad jednym. Czy ten kierowca w ogóle cokolwiek widział?

szron lód śnieg policja szyby szyba wypadek potrącenie
Podaj dalej

Do zdarzenia miało dojść po godzinie 7 rano na ulicy Witosa w Katowicach. 72-latek w Oplu Astrze potrącił 73-letnią pieszą. Niestety, potrącenie okazało się tragiczne w skutkach, bowiem kobieta zmarła w szpitalu. Wiem, ile w ostatnich miesiącach było dyskusji na temat pierwszeństwa pieszych na pasach i tak dalej. Natomiast tutaj ja osobiście zwróciłbym uwagę na coś zupełnie innego. Popatrzcie tylko na szyby w tej Astrze.

szron lód śnieg policja szyby szyba wypadek potrącenie
fot. policja

Bo jasne – można godzinami rozpisywać się na temat tego jak przepis o tym pierwszeństwie jest zły. W wielu przypadkach rzeczywiście zdarza się tak, że pieszy jest święcie przekonany o tym, że ma pierwszeństwo… i po prostu wchodzi na pasy kiedy mu się podoba. Ten przepis spowodował już naprawdę mnóstwo złego na polskich drogach. Często dochodzi do jakichś patologii, których nikt nie jest w stanie zrozumieć. Jak zauważyłem – godzinami można pisać o tym, jak ten przepis jest zły.

Aktualizacja cen paliw. W kolejnych dniach benzyna będzie po 6,20 zł a diesel po 7,30 zł!

Ale nie sądzę, aby tym razem akurat to było przyczyną. Oczywiście policjanci wciąż wyjaśniają okoliczności zdarzenia, natomiast moją uwagę najbardziej zwróciły szyby w Oplu Astrze. Boczne oraz tylna są całe w lodzie. Tutaj nawet nie trzeba się zastanawiać – wiemy doskonale, że kierowca nic przez nie nie widział.  A co do przedniej szyby? No cóż – możemy spekulować. Nikt z nas nie był na miejscu zdarzenia i nikt nie wie dokładnie czy coś było tam widać, czy nie. Ale zdjęcia naprawdę mówią wiele…

szron lód śnieg policja szyby szyba wypadek potrącenie
fot. policja

Wystarczyło odśnieżyć szybę? Pozbyć się lodu?

– Pamiętajmy również o tym, że poranne przymrozki i śliska nawierzchnia wydłużają drogę hamowania. Zadbajmy również o to, aby szyby w naszym samochodzie były dokładnie  odszronione. Niestety często zdarza się tak, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w niewielkiej części – czytamy na portalu katowickiej policji pod opisem wydarzenia.

Dopłata za podgrzewany fotel i lepsze osiągi w samochodzie w formie abonamentu? Zaczyna się

Taka sytuacja, w połączeniu ze złymi warunkami atmosferycznymi, może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości dostrzeżenia pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widząc też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie, zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu upadając potem na jadące za nim pojazdy, powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania – zaznacza policja.

Polacy znaleźli sposób na oszczędzanie! Rachunki i opłaty nagle są o wiele mniejsze. Jak tego dokonać?

Czy w tym przypadku to właśnie to było przyczyną wypadku? Doszło do niego dlatego, że komuś nie chciało się usunąć lodu z szyb, aby cokolwiek widzieć? Tego nie wiemy – to ustali policja. Jak wcześniej wspomniałem, my na ten moment możemy wyłącznie spekulować. A czy ma to cokolwiek wspólnego z prawdą – to pokaże przyszłość. Natomiast wykonanie tych czynności rano – odśnieżenie auta, usunięcie lodu z szyb – to absolutna podstawa i konieczność. Nie tylko narażamy się na mandat. Narażamy się na o wiele poważniejsze konsekwencje.

Przeczytaj również