Kiedy paliwo w końcu zacznie tanieć? Nie takiej odpowiedzi na to pytanie się spodziewaliście…

Kiedy paliwo w końcu zacznie tanieć? Nie takiej odpowiedzi na to pytanie się spodziewaliście…

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa naftowa

Podaj dalej

Kiedy paliwo w końcu zacznie tanieć? Dlaczego w ogóle jest takie drogie? Dlaczego ludzie tak nie lubią samochodów elektrycznych? Istnieją takie pytania, na które nikt z nas nie zna odpowiedzi. Czy aby na pewno nikt? Czy może jest ktoś, albo coś, co przeanalizuje dokładnie całą sytuację i udzieli nam najbardziej zbliżoną do prawidłowej odpowiedź? Przeprowadźmy pewien eksperyment…

W jaki sposób zmaksymalizować uzyskanie odpowiedzi na trudne pytanie? W jaki sposób zadać pytanie, abyśmy zawsze dostali odpowiedź najbliższą prawidłowej? Każdy ma takie pytania, na które odpowiedzi bardzo chciałby poznać. Na przykład takie, kiedy paliwo w końcu zacznie tanieć i dlaczego w ogóle jest takie drogie? Co na ten temat ma nam do powiedzenia sztuczna inteligencja? Zadałem różne pytania czatowi OpenAI, który od kilku tygodni zyskuje ogromną popularność.

ceny paliw paliwo kiedy taniej zmiany cen
fot. freepik.com – pixel-shot.com

Dlaczego paliwo jest takie drogie? Sztuczna inteligencja nie była w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi. „Jednym z głównych czynników wpływających na cenę paliwa jest cena ropy naftowej na światowych giełdach. Jeśli cena ropy naftowej wzrasta, to zwykle rośnie również cena paliw na rynku” – twierdzi czat OpenAI. Nic z tego. Ropa naftowa od dawna jest tańsza, niż w przededniu wybuchu wojny, a ceny nadal się nie zmieniły. „Koszty dystrybucji, sprzedaży oraz marża sprzedawcy również mają wpływ na cenę paliwa” – i być może tutaj należałoby „poszukać”? Np. w marżach?

Kierowco, kara wzrosła do 7 tysięcy złotych! Pamiętasz o tym obowiązku? Jeśli nie, masz problem…

Jak łatwo się domyślić, sztuczna inteligencja nie zna także odpowiedzi na to, kiedy paliwo w Polsce będzie tańsze. To też mówi nam, że sztuczna inteligencja jest kapitalnym narzędziem mającym ogromne możliwości. Natomiast nie możemy traktować jej jako wróżki. Sztuczna inteligencja nie potrafi przewidzieć przyszłości. Kiedy paliwo będzie taniało? To tak, jakby zapytać AI o to, jakim wynikiem zakończy się rewanż Ligi Mistrzów pomiędzy PSG i Bayernem Monachium.

ceny paliw paliwo kiedy taniej zmiany cen
fot. freepik.com – New Africa

Czy sztuczna inteligencja zna odpowiedzi na nurtujące nas pytania?

AI na pewno wiele potrafi. Jeśli można udzielić jakiejś odpowiedzi na podstawie konkretnych doniesień, publikacji, faktów – to sztuczna inteligencja jej udzieli. Natomiast nie udzieli odpowiedzi na pytanie, jeśli wszystko dookoła to wyłącznie spekulacje. Prawda jest taka, że nie wiemy, dlaczego paliwo jest takie drogie. Możemy mieć różne podejrzenia, natomiast sztuczna inteligencja nie opiera się o przypuszczenia. Jak już przed momentem podkreśliłem – AI odpowie, co wpływa na ceny paliwa, ale nie jest wróżką przepowiadającą przyszłość.

Czy na rondzie trzeba włączyć lewy kierunkowskaz? Internauci się sprzeczają. Jaka jest prawda?

AI wie natomiast m.in. dlaczego ludzie nie lubią samochodów elektrycznych. Zasięg i czas ładowania, cena w porównaniu z samochodami spalinowymi, brak infrastruktury wymieniane są w tym przypadku jednym tchem. Dlaczego wydaje nam się, że czerwone samochody są najszybsze? „Wiele sportowych samochodów i wyścigowych pojazdów ma czerwony kolor, co może wpłynąć na kojarzenie tego koloru z szybkością” – twierdzi OpenAI.

To nie do tego służy klakson! Tylko spróbuj zatrąbić w takiej sytuacji – policja od razu wlepi ci mandat

Możliwe, że ta opinia wynika również z psychologicznego wpływu koloru na nasze odczucia i zachowanie. Czerwony kolor kojarzony jest z intensywnością, pasją, witalnością i ryzykiem, co może wpłynąć na nasze odczucia i zachowanie. Na przykład, badania wykazują, że czerwony kolor może zwiększać poziom adrenaliny i przyspieszać bicie serca, co może przyczynić się do odczucia większej szybkości” – informuje sztuczna inteligencja.

O co jeszcze zapytamy sztuczną inteligencję?

Dlaczego Polacy kochają Volkswageny? M.in. za jakość i niezawodność, rozpoznawalność marki, dostępność części zamiennych, czy szeroką gamę modelową. Volkswageny również zachowują długo wartość – wciąż można je dobrze sprzedać nawet pomimo lat użytkowania.

ceny paliw paliwo kiedy taniej zmiany cen
Freepik

Czy Tesla to solidny samochód? „Jak każdy samochód, Tesle również mogą mieć problemy techniczne i wymagać napraw, jednak ogólnie rzecz biorąc, Tesle są uważane za solidne i wytrzymałe samochody, które oferują wiele innowacyjnych rozwiązań i przyciągają uwagę swoim futurystycznym wyglądem i zaawansowanymi funkcjami” – twierdzi Open AI.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News