Kajetan Kajetanowicz to najlepszy kierowca w historii mistrzostw Europy? Głosujemy na naszego mistrza!

Bez cienia wątpliwości Kajetan Kajetanowicz to jeden z najlepszych kierowców w historii Rajdowych Mistrzostw Europy. Z przyznaniem mi tutaj racji problemu nie ma nikt, kto choćby trochę interesuje się rajdami. Teraz jest szansa, aby udowodnić to naszymi głosami. Na stronie ERC pojawiło się głosowanie na najlepszego kierowcę w historii tego cyklu. I właśnie dzisiaj Kajetanowicz toczy tam swój pojedynek z Janem Kopeckim. Wszyscy głosujemy na naszego mistrza!

erc kajetan kajetanowicz orlen team głosowanie
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z ORLEN.

Kajetan Kajetanowicz najlepszym kierowcą w historii ERC?

Historia Rajdowych Mistrzostw Europy sięga 1953 roku. Jest to najstarszy cykl rajdowy na świecie. Nie każdy o tym wie, ale do 1972 roku był to również najbardziej prestiżowy i najważniejszy cykl. Dopiero w 1973 roku odbył się pierwszy sezon Rajdowych Mistrzostw Świata i to one przejęły pałeczkę dowodzenia. Do teraz ERC są jednak cyklem niezwykle prestiżowym i podtrzymującym niesamowitą, 70-letnią tradycję. I właśnie z okazji 70-lecia cyklu na stronie European Rally Championship zorganizowano głosowanie kibiców na najlepszego kierowcę w historii ERC.

erc kajetan kajetanowicz orlen team głosowanie
fot. Kajto.pl

Oczywiście fakt, że cykl obchodzi 70-lecie sprawia, że nie jest łatwo wybrać tego najlepszego. Na przestrzeni lat w ERC rywalizowało wielu kapitalnych kierowców. Jednym z nich bez wątpienia jest Kajetan Kajetanowicz, kierowca ORLEN Rally Team. Nasz mistrz z Ustronia wygrywał mistrzostwo Europy trzykrotnie, co daje mu pierwsze miejsce na liście wszech czasów ex-aequo z Włochem Lucą Rossettim. Nikt inny w 70-letniej historii Rajdowych Mistrzostw Europy nie zdobył tego tytułu więcej, niż dwukrotnie.

Zagłosuj na Kajetana Kajetanowicza

Kajto wygrywał ERC w latach 2015-2017. Do dzisiaj mam w pamięci nieprawdopodobny sezon 2015 i walkę z Craigiem Breenem i Aleksiejem Łukjaniukiem. Rok później Łukjaniuk był jeszcze szybszy, a wystrzelił też młody Łotysz Ralfs Sirmacis. W 2017 roku rękawicę Kajetanowiczowi próbował rzucić Bruno Magalhaes – również bezskutecznie. Kajetan Kajetanowicz startujący wtedy z Jarosławem Baranem byli prawdziwymi dominatorami. Byli klasą sami dla siebie. I nikt nie był w stanie wyszarpać im tytułów…

Głosujemy!

I właśnie dzisiaj głosujemy na jednego z kierowców, który w tych mistrzostwach ma przejść dalej. Rywalem Kajetanowicza jest Jan Kopecky. Mam ogromny szacunek do czeskiego kierowcy. To prawdziwa ikona rajdów samochodowych. 10-krotny mistrz Czech. Mistrz Azji i Pacyfiku, Europy… i świata w kategorii WRC 2. Natomiast czy akurat w cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy Kopecky ma czego szukać w starciu z Kajetanowiczem? Moim zdaniem nie i wygrana Czecha byłaby tutaj bardzo mocno niesprawiedliwa i krzywdząca.

erc kajetan kajetanowicz orlen team głosowanie
fot. Kajto.pl

Tak – Kopecky został mistrzem Europy. Raz, w 2013 roku. Kajto ma aż trzy tytuły i jest pod tym względem ex-aequo najlepszym kierowcą w historii ERC. To już wiele nam mówi. W statystykach możemy zauważyć, że Kopecky wygrał w mistrzostwach Europy aż 17 rajdów, co jest dorobkiem większym, niż ten Kajetanowicza. Natomiast aż 9 z tych zwycięstw to domowy rajd Kopeckiego – Rajd Barum. Nawet kiedy Czech nie startował w mistrzostwach Europy, to i tak brał udział w Rajdzie Barum startując w mistrzostwach Czech. Jeśli chodzi o pozostałe wygrane rajdy, to w innej lokalizacji, niż Czechy, było ich 8… z czego 5 w mistrzowskim sezonie 2013.

Zagłosuj na Kajetana Kajetanowicza

erc kajetan kajetanowicz orlen team głosowanie
fot. Kajto.pl

Wybór jest oczywisty…

No tak – wybór – przynajmniej dla mniej – jest absolutnie oczywisty. Możemy oceniać Kopeckiego przez pryzmat świetnego sezonu 2013 i seryjnych wygranych u siebie, na Rajdzie Barum. Pytanie, czy wybieramy tutaj najlepszego kierowcę ERC, czy mistrzostw Czech? Możemy spojrzeć szerzej i dostrzec geniusz Kajetanowicza, który wygrywał tytuł trzykrotnie i nie „nabijał” sobie statystyk pojedynczymi występami przed własną publicznością na przestrzeni kilkunastu lat.

Przeczytaj również