Jakie jest odpowiednie ciśnienie w oponach? Niewłaściwe może przynieść przykre konsekwencje…

Jakie jest odpowiednie ciśnienie w oponach? Niewłaściwe może przynieść przykre konsekwencje…

na którą oś nowe opony

Podaj dalej

Jak dobrać odpowiednie ciśnienie opon w twoim samochodzie? Kwestia zasadniczo jest banalnie prosta i nie ma w niej niczego skomplikowanego. Wciąż niektórzy zapominają o tej czynności. Może to mieć swoje konsekwencje.

Odpowiednie ciśnienie w oponach twojego samochodu to niezwykle istotna kwestia. Wiele osób wciąż to bagatelizuje. Jazda na niewłaściwym ciśnieniu może przynieść konsekwencje. Konsekwencje, których każdy z nas raczej wolałby uniknąć. Jak zatem to sprawdzić i utrzymać właściwą wartość?

ciśnienie opony opon jak sprawdzić
fot. pixabay

Wielu ekspertów twierdzi, że uniwersalnym i bezpiecznym ciśnieniem w oponach jest 2,2 bara. To oczywiście bzdura, ponieważ wszystko zależy od wielkości samochodu i rodzaju opon. Odpowiednie ciśnienie znajdziemy na tabliczce, która jest umieszczona przy kole zapasowym, w bagażniku, na klapie wlewu paliwa, czy też na słupku drzwi obok fotela kierowcy. Tam podane jest właściwe ciśnienie opon z przodu i z tyłu.

Urzędnicy przeprowadzą kontrole! Sprawdzą, jaki masz piec i czym palisz! Możesz stracić pieniądze

Kiedy już odczytamy konkretną wartość, można wybrać się na pierwszą lepszą stację paliw. Tam maszyny działają tak, że wybieramy pożądaną wartość, a następnie zakładamy wężyk na wentyl od opony. Następnie kompresor czy to obniży, czy podwyższy ciśnienie do pożądanej wartości. To banalnie prosta czynność, z którą poradzić powinien sobie każdy. Zawsze można poprosić do tego obsługę stacji, jeśli mamy jakieś problemy.

Sylwester w tym roku odwołany? Zabawy nie będzie – kolejne miasta odwołują swoje imprezy

Zbyt niskie ciśnienie powoduje szybsze zużywanie się opony, większe zużycie paliwa oraz mniejszą precyzję w prowadzeniu auta. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie sprawia, że opona jest bardziej narażona na przebicie i zmniejszona jest jej przyczepność – podaje „Interia”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News