Gdzie w Europie paliwo jest najtańsze? Jak w zestawieniu cen za benzynę i Diesel wypada Polska?

Gdzie w Europie paliwo jest najtańsze? Jak w zestawieniu cen za benzynę i Diesel wypada Polska?

Podaj dalej

Od lat przyjęło się, że paliwo w Polsce jest bardzo drogie. Czy rzeczywiście tak jest? Czy naprawdę w Polsce ceny za benzynę i Diesel są nienaturalnie wysokie? Zależy jak na to patrzeć – bo i tak i nie.

Czy warto zagrać w Oddworld: Soulstorm? Oto nasza recenzja

Na podstawie danych z „e-petrol” dowiadujemy się, że z tymi cenami paliwa wcale nie jest tak źle. Natomiast zacznijmy od samego początku. Obecnie średnia cena za benzynę to u nas 5,25 zł. Z kolei Diesel plasuje się na poziomie 5,19 zł za litr. Jak wypadamy na tle innych krajów europejskich? Taka cena daje nam odpowiednio 7. i 8. pozycję. Jest zatem chyba całkiem nieźle?

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.com

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Zdecydowanie najtańsze paliwo mamy w Turcji. Tam litr benzyny kosztuje 3,41 zł. Na kolejnej półce cenowej są Czarnogóra i Słowenia z cenami 4,50 i 4,62. Mniej niż 5 zł za litr benzyny płacimy jeszcze w Kosowie i Bułgarii. Dalej jest Rumunia, a za nią znajduje się właśnie Polska. Ponad 6 zł litr benzyny kosztuje m.in. w Estonii, Niemczech, Francji, czy Wielkiej Brytanii.

W aż 6 krajach litr Pb95 jest droższy, niż 7 zł. Są to kolejno Portugalia, Włochy, Grecja, Finlandia, Dania i Norwegia. Zdecydowanie najdrożej jest w Holandii. Tam litr benzyny w przeliczeniu kosztuje aż 8,39 zł! To sprawia, że za 100 zł zatankujemy tam zaledwie 12 litrów paliwa. Dla porównania, w Turcji za taką kwotę zalejemy niemal 30 litrów benzyny!

Europa – gdzie najtańszy Diesel i benzyna?

Również jeśli chodzi o Diesel, najtańsza jest Turcja. W przeliczeniu litr oleju kosztuje tam 3,11 zł. Tanio jest też w Czarnogórze, Kosowie i Słowenii. Mniej niż 5 zł płacimy jeszcze w Bułgarii i Rumunii, dalej zaś są Litwa, Polska, Luksemburg, czy Czechy. Ogólne rzecz biorąc olej napędowy po prostu jest tańszy. W większości krajów kosztuje on mniej, niż 6 zł.

Diesel paliwo
fot. freepik.com

Tę magiczną barierę przekraczamy w Grecji. Są tam też Portugalia, Włochy, Dania, Norwegia, czy Holandia. W dwóch krajach za litr diesla płacimy obecnie więcej, niż 7 zł. Są to Szwecja oraz Szwajcaria, gdzie cena wynosi 7,19 zł. Oznacza to, że za 100 zł zatankujemy tam prawie 14 litrów diesla. W przypadku najtańszej Turcji są to 32 litry.

Czyli można powiedzieć, że jest u nas tanio? No właśnie – i tak i nie. No bo cena paliwa sama w sobie nie jest taka duża w porównaniu z innymi krajami. Ale pytanie co dla kogo znaczy tanio, a co drogo? No bo z jednej strony cena paliwa np. w Bułgarii jest niewielka. Ale też średnie miesięczne zarobki (na wrzesień 2020) wynosiły tam 503 euro. W Polsce było to 863 euro.

A teraz zobaczcie, że ta średnia miesięczna w Niemczech wynosiła 2639 euro. W Holandii 3116, w Wielkiej Brytanii 2970, w Norwegii 3780 itd. I tak naprawdę tutaj tworzy się prawdziwa różnica. Bo jeśli faktycznie wziąć to przeliczenie cena paliwa – średnia zarobków i za przykład przelicznika wziąć Polskę, to w takiej Holandii litr benzyny kosztowałby prawie 19 zł. A kosztuje „tylko” 8.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News