Fatalne informacje dla kierowców. Samochód używany droższy od nowego. Co do tego doprowadziło?

Fatalne informacje dla kierowców. Samochód używany droższy od nowego. Co do tego doprowadziło?

samochód używany nowy ceny (4)

Podaj dalej

Dożyliśmy czasów, w których samochód używany jest droższy od nowego. To fatalne informacje dla kierowców, natomiast można było się tego niestety spodziewać. A najgorsze jest to, że nic nie wskazuje na poprawę sytuacji.

Samochód używany jest aktualnie w wielu przypadkach droższy, od jego nowego odpowiednika. To znaczy ludzie rzucają się na auta używane i kupują je drożej, niż mieliby kupić nowy model, nowy rocznik. Na pierwszy rzut oka cała sprawa wydaje się niezrozumiała i wręcz kuriozalna. Jak jest w rzeczywistości?

samochód używany nowy ceny
fot. pixabay

Problem jest zasadniczy – nowych samochodów… nie ma! Od miesięcy mówi się o kryzysie na rynku półprzewodników. Później pojawiły się też problemy z innymi częściami, transporty są potwornie opóźnione. W efekcie wiele fabryk stanęło i nie produkują nowych samochodów. Mówi się, że składając w tym momencie zamówienie w salonie, swój nowy samochód dostaniemy może… za rok?

Nic więc dziwnego w tym, że ludzie się rzucili na samochody używane. Ba, nic dziwnego w tym, że te samochody używane zaczynają drożeć i to w zastraszającym tempie. Takie jest prawo rynku – dziwnym by było, żeby przy takim zainteresowaniu ceny nagle nie wzrosły. Zatem sytuacja staje się patowa. A to dopiero początek.

fot. pixabay

Tylko samochody używane

Mam pewną opinię. Moim zdaniem, eko-nagonka się nie zatrzyma, wkrótce ludzie będą kupowali wyłącznie samochody używane. Mówi się o tym, że to koniec prawdziwej motoryzacji. Że teraz – w najlepszym przypadku – wychodzą ostatnie „normalne” modele. Potworny downsizing, coraz więcej elektroniki, coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin. To wszystko sprawia, że samochody spalinowe są w pewnym sensie zarzynane.

samochód używany nowy ceny
fot. pixabay

W ogóle bym się nie zdziwił, jakby w nadchodzących latach ludzie skupiali się wyłącznie na autach używanych… i to tych starszych. Wynalazki mogą nie znaleźć uznania…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News