Czy można mieszać płyn hamulcowy? Nie wszyscy znają odpowiedź na to ważne pytanie…

Płyn hamulcowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie. Jego brak, bądź zbyt mała ilość, w praktyce eliminuje możliwość zatrzymania samochodu. Wciskanie pedału hamulca będzie po prostu bezużyteczne. Dlatego warto raz na jakiś czas sprawdzać jego stan, oraz go wymieniać. Często zadajemy sobie pytanie, czy płyn hamulcowy można mieszać i dolewać?

płyn hamulcowy rodzaje czy można mieszać co ile wymiana
Podaj dalej

Płyn hamulcowy – jakie są rodzaje?

Według wielu osób płyn hamulcowy jest najważniejszym elementem całego układu. Można mieć bardzo dobre i drogie tarcze oraz klocki hamulcowe. Co z tego, skoro zawiedzie najtańsza i najbardziej prozaiczna kwestia, czyli płyn? Osobiście nie poszedłbym w tej logice aż tak daleko. Natomiast na pewno można tutaj postawić znak równości. Brak, bądź też niesprawność każdego z tych elementów będzie miała dokładnie takie same konsekwencje – nie będziemy w stanie zahamować.

płyn hamulcowy rodzaje czy można mieszać co ile wymiana
Płyn hamulcowy – jakie są rodzaje? | Obraz Ralph z Pixabay

Płyny hamulcowe dzielą się na trzy podstawowe rodzaje. Są to płyny DOT-3, DOT-4 oraz DOT-5. Różnica polega tutaj przede wszystkim na temperaturze wrzenia płynu. W przypadku płynów DOT-3 temperatura wrzenia wynosi 205 stopni Celsjusza. Już w przypadku płynu DOT-4 ta temperatura wrzenia przekracza 230 stopni. Z płynów DOT-5 korzysta się w samochodach o wyższych osiągach, na przykład w samochodach sportowych. Ich temperatura wrzenia przekracza 260 stopni Celsjusza.

Czy można mieszać płyn hamulcowy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy płyny można ze sobą mieszać? Płyny DOT-3 to nieco starsza technologia. Płyny DOT-4 to z kolei najczęściej używane aktualnie płyny hamulcowe. Jeśli zaś chodzi o płyny DOT-5, są one przeznaczone do aut o większej mocy. Co do zasady, nie ma żadnych przeciwwskazań co do mieszania ze sobą płynów DOT-3 oraz DOT-4. Przy czym warto zawsze iść jakościowo w górę i np. do płynu DOT-3 dolewać DOT-4. Jeśli chodzi o płyny DOT-5, to tutaj sytuacja nieco się komplikuje. Nie każdy płyn można ze sobą wymieszać.

Płyny DOT-5 dzielą się na dwie różne kategorie. Są to płyny DOT-5.0 oraz DOT-5.1. Jeśli chodzi o płyny DOT-5.0, to są one oparte na oleju silikonowym i pod żadnym pozorem nie można ich mieszać z płynami glikolowymi. Oznacza to, że nie nadają się one do zwykłych samochodów i pod żadnym pozorem nie możemy ich mieszać z podstawowymi płynami, jak DOT-3, czy DOT-4. Z kolei co do mieszania płynów DOT-3, DOT-4 oraz DOT-5.1 eksperci nie widzą przeszkód. Glikolowy płyn DOT-5.1 ma podobny skład i właściwości, co np. DOT-4, tylko wytrzymuje o wiele więcej.

Czy można dolać płynu hamulcowego?

Jeśli więc ktoś z was będzie chciał dolać płynu hamulcowego, zasadniczo nie ma z tym większego problemu. Specjaliści zalecają, aby kontrolować zawartość płynu hamulcowego raz na każde przejechane 1000 kilometrów. Wtedy powinniśmy zerknąć do zbiorniczka i sprawdzić, czy aby na pewno możemy nadal bezpiecznie podróżować. Jakieś uszkodzenie zbiornika, czy też przewodu, może się przecież przytrafić w każdej chwili. Lepiej mieć to cały czas pod kontrolą.

płyn hamulcowy rodzaje czy można mieszać co ile wymiana
Czy można dolać płynu hamulcowego? | Obraz autorstwa DCStudio na Freepik

W razie potrzeby, powinniśmy dolać płynu hamulcowego. Jeśli nie wiemy, jaki znajduje się w naszym samochodzie, z odpowiedzią powinna przyjść instrukcja obsługi dołączona do samochodu. Bardzo często oznaczenie jest też widoczne na samym zbiorniku. To trochę tak, jak z paliwem. Jeśli nie wiesz, jakiego nalać do zbiornika, wystarczy popatrzeć na wlew, albo klapkę tegoż zbiornika. Tam znajduje się odpowiednia informacja. W przypadku zbiorniczka płynu hamulcowego jest podobnie. Zresztą, wystarczy postępować według zasad, które przytoczyłem przed momentem. Wtedy wiemy, że ewentualne zmieszanie płynu nie będzie miało negatywnych konsekwencji. O ile nie jest to płyn DOT-5.0, co jest raczej bardzo mało prawdopodobne.

Płyn hamulcowy – co ile wymiana?

Aby zrozumieć, dlaczego płyn hamulcowy jest taki istotny, powinniśmy najpierw zrozumieć, co to właściwie jest. Otóż jest to płyn, który odpowiada za przeniesienie ciśnienia z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Odpowiedni płyn i odpowiednia jego ilość zapewniają odpowiednie hamowanie. Jeśli tego płynu nie ma, możemy sobie wciskać pedał hamulca do woli i to nie przyniesie skutku. Zbyt mała ilość tego płynu nie przeniesie ciśnienia na klocki hamulcowe.

płyn hamulcowy rodzaje czy można mieszać co ile wymiana
Płyn hamulcowy – co ile wymiana? | Obraz Niran Kasri z Pixabay

Każdy płyn z czasem traci swoje właściwości, co jest kwestią absolutnie oczywistą. Dlatego też należy pamiętać o jego wymianie. Jest to tak samo istotne, jak chociażby wymiana oleju silnikowego, o której pamiętamy jednak częściej, niż o płynie hamulcowym. Wymiana płynu hamulcowego zgodnie z zaleceniami ekspertów powinna mieć miejsce co 50 tysięcy przejechanych kilometrów, bądź co dwa lata. Nie zapominajmy o tym – to niezwykle istotna kwestia dla naszego bezpieczeństwa.

Przeczytaj również