Czas na finał sezonu. Wspaniała kuchnia, wino, wojenne forty, wąskie uliczki… no i rajdy!

Czas na finał sezonu. Wspaniała kuchnia, wino, wojenne forty, wąskie uliczki… no i rajdy!

11hołowczyc tyskie przejdź na ty baja portalegre rajdy cross country (6)

Podaj dalej

Krzysztof Hołowczyc, czy Yazeed Al Rajhi? Który z nich sięgnie po Puchar Europy w Rajdach Baja? Losy tytułu rozstrzygną się na Baja Portalegre w Portugalii. Co powinniście wiedzieć o arenie zmagań zawodników?

Portalegre to miejscowość położona we wschodniej części Portugalii. Do granicy z Hiszpanią mamy stąd zaledwie 20 minut jazdy samochodem. Jeśli nadal macie problem ze zlokalizowaniem Portalegre, to jest to gdzieś w linii ciągłej między Lizboną i Madrytem – 160 kilometrów na wschód od portugalskiej stolicy i 350 kilometrów na zachód od hiszpańskiej.

hołowczyc tyskie przejdź na ty baja portalegre rajdy cross country
fot. X-Raid

Miasto leży w dystrykcie o takiej samej nazwie. W historii często było celem ataków wrogich wojsk – właśnie ze względu na położenie tuż przy hiszpańskiej granicy. A co, jeśli chodzi o atrakcje już na miejscu?

Najchętniej odwiedzaną i najlepiej ocenianą atrakcją jest Museu da Tapeçaria, czyli muzeum gobelinów – tkanin pełniących rolę dekoracji ścian. Inne miejsca godne uwagi to Casa-Museu José Régio – dom Jose Regio – znanego portugalskiego poety i pisarza, tworzącego głównie w pierwszej połowie XX wieku. Oprócz tego warto zobaczyć też zamek i katedrę górującą nad miastem.

Cały region generalnie pełny jest historycznych, wojennych zabudowań, zamków i murów. Prawdopodobnie największą atrakcją regionu Portalegre jest przecież Forte de Nossa Senhora da Graça czyli niesamowity wojenny fort, który odegrał strategiczną rolę podczas hiszpańsko-portugalskiej wojny w XVII wieku.

hołowczyc tyskie przejdź na ty baja portalegre rajdy cross country
fot. X-Raid

Co ciekawe, Portalegre słynie też z produkcji… korka. Tak – korka, który służy do zatykania np. butelki wina. Przy tej okazji warto zobaczyć Museu da Cortiça, a potem… koniecznie udać się do Restaurante O Poeiras, albo Restaurante Solar Do Forcado – to dwie zdecydowanie najlepsze restauracje w mieście. Nie brakuje w nich specjałów lokalnej kuchni i wspaniałego wina. Warto odwiedzić? Niech świadczy o tym fakt, że Solar Do Forcado nieprzerwanie od 6 lat znajduje swoje pewne miejsce w przewodniku Michelin. To nie jest przypadek…

Co wy na to? Może po kibicowaniu Hołkowi warto zostać w Portalegre na dłużej i lepiej poznać ten urokliwy region?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News