Burza podczas jazdy samochodem – jak się zachować? Należy unikać tych czynności

Maj to okres, w którym w naszej części Europy rozpoczyna się sezon burzowy. Coraz częściej na niebie widzimy wyładowania. Jak zachować się w trakcie burzy będąc w samochodzie? Należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Burza podczas jazdy samochodem – jak się zachować? Należy unikać tych czynności
Podaj dalej

Najważniejsze w takich sytuacjach to – jak zwykle – zachować spokój i nie wpadać w panikę. Zacznijmy od tego, że samochód w trakcie burzy to jedno z najbezpieczniejszych miejsc. O ile oczywiście potrafimy z niego umiejętnie „skorzystać”.

Czy wolno jechać samochodem w trakcie burzy?

Jeśli istnieje taka możliwość i chcemy burzę przeczekać, najlepiej zatrzymać się w odpowiednim miejscu – np. na parkingu przy trasie, bądź też przy stacji benzynowej. Broń boże nie powinno się stawać na pasie awaryjnym na drodze, nie mówiąc nawet o właściwej nitce jezdni.

Jeśli w okolicy nie ma takiego bezpiecznego miejsca, powinniśmy jechać powoli do przodu i go poszukać. Jeśli towarzyszy nam ściana deszczu i niska widoczność, najlepiej jechać z włączonymi światłami awaryjnymi. To da kierowcom za nami wyraźny znak, że trzeba zachować ostrożność.

Jak się zachować w trakcie burzy?

Oczywiście przy postoju należy wystrzegać się miejsc w okolicach drzew, czy też wysokich obiektów. Te jak wiadomo przyciągają wyładowania. Najlepiej więc zatrzymać się w odpowiednim miejscu i przeczekać burzę w samochodzie – ten jak wspominaliśmy jest bezpieczny i chroni nas przed ewentualnymi wyładowaniami.

Oczywiście ci, którzy czują się pewniej, mogą cały czas pokonywać trasę. Jak wspominaliśmy, samochód w burzy jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc.

Przeczytaj również