Którą oponę wybrać?

Którą oponę wybrać?

Którą oponę wybrać?

Podaj dalej

Nieuchronnie nadchodzi czas, kiedy trzeba będzie zmienić opony z zimowych na letnie. Jeśli stoicie przed zakupem nowego kompletu i nie wiecie, które opony wybrać, pomocną dłoń wyciąga niemiecki automobilklub ADAC.

Założenia testu

Niemcy przeprowadzili specjalne testy, które wyłonić miały, jaka opona jest najlepsza. Eksperci przetestowali 47 modeli, z których większość dostępna jest na polskim rynku.

Sprawdzian przeprowadzony był pod kątem pojazdów rodzinnych oraz SUV-ów. Czynnikami wpływającymi na końcową ocenę były m.in. zużycie paliwa, poziom hałasu, czy też zachowanie na mokrej i suchej nawierzchni.

SUV-y

Jeśli chodzi o segment SUV, najlepiej spisała się opona Goodyear EfficientGrip. Tuż za nią prosto od firmy Cooper – Zeon 4XS Sport oraz Destination HP – opona japońskiego odpowiednika marki Bridgestone – Firestone.

Samochody rodzinne

Wśród samochodów segmentu C i D najlepszy wynik osiągnęła opona Pirelli Cinturato P1 Verde. Jej rezultat nawet na tle opon przetestowanych pod kątem SUV-ów był iście fenomenalny. Tuż za ogumieniem od Pirelli uplasowały się Bridgestone Turanza T001, Continental PremiumContact 5 oraz ponownie Goodyear EfficientGrip.

Polski rynek

Jeśli chodzi o ceny i opinie na polskim rynku, to według serwisu Oponeo, najlepiej wygląda opona Continental PremiumContact. Jej średnia ocena to 5,4 / 6 a cena jest zdecydowanie najniższa, bo 183zł za sztukę. Reszta z wymienionych wcześniej opon mieści się w granicach od 5,4 do 5,5 a ceny wahają się od 183zł, jak w przypadku opony Continental, do aż 345zł, jak za Cooper Zeon 4XS.

Życzymy udanych zakupów!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News