Zużyte opony - sprawdź, gdzie najlepiej pozbyć się problemu!

Zużyte opony - sprawdź, gdzie najlepiej pozbyć się problemu!

Na jak długo starczają opony

Podaj dalej

Samochód składa się z tysięcy części, które, jak wszystko z czasem podlegają zużyciu. Jednym z kłopotliwych elementów wyposażenia auta są opony. Gdy się zużyją i dysponujemy już nowym kompletem pojawia się pytanie – gdzie wyrzucić stare ogumienie?

Polskie doświadczenia ze starymi oponami są bardzo zróżnicowane. Bardzo często opony trafiają do miejsc, w których wręcz szkodzą środowisku naturalnemu i stanowią poważne zagrożenie dla lokalnej fauny. Samoistny rozkład opony na czynniki pierwsze, może potrwać nawet sto lat. W związku z tym przy tak dużej popularności pojazdów, które poruszają się na gumowych kołach, ludzkość musiała znaleźć sposób na ich efektywne wykorzystanie.

Nielegalne składowiska opon – bardzo zły pomysł!

Składowanie opon w dowolnym miejscu nie jest do końca legalne. W związku z tym, jeśli chcemy oddać opony do firmy, która zajmuje się ich profesjonalnym przetwarzaniem i składowaniem, warto przed podjęciem decyzji dokładnie sprawdzić, czy firma, która jest w obrębie naszego zainteresowania, na pewno prowadzi legalną działalność. Niestety w Polsce istnieje proceder nielegalnego zbierania opon i magazynowania ich w miejscach, które w żaden sposób nie są do tego przeznaczone.

opony letnie zimowe
fot. pixabay

Zużyte opony – regularna wystawka odpadów

Jeśli w naszym garażu lub w domu pojawił się zużyty komplet opon, jednym z najwygodniejszych sposobów na legalne i bezpieczne ich zutylizowanie jest wystawka określonej grupy odpadów do dyspozycji służb porządkowych. Niemal na każdym osiedlu raz na jakiś czas śmieciarka i inne pojazdy odpowiedzialne za utrzymanie porządku zbierają odpady określonej kategorii. Wśród nich są również opony.

opony a zuzycie paliwa stock photo

Oddać opony w serwisie wulkanizacyjnym

Idealnym rozwiązaniem, które zdejmuje z nas obowiązek martwienia się o to, co zrobić ze zużytymi oponami, jest oddanie ich do dyspozycji serwisu wulkanizacyjnego. Tam właściwa grupa specjalistów, którzy zajmują się mieszankami każdego dnia, doskonale wie, jak sobie legalnie i bezpiecznie poradzić z naszym starym kompletem opon. Nawet jeśli ich działania związane z przechowywaniem i utylizowaniem opon są na granicy prawa, my zrobiliśmy wszystko, co można, aby oddać sprawę w ręce profesjonalistów.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News