Zadbaj o układ hamulcowy w trakcie zimy

O hamulcach bardzo często zaczynamy myśleć, dopiero gdy sprawiają kłopoty. Zadbanie o tarcze, klocki oraz przewody hamulcowe już w trakcie zimy – to bardzo dobry pomysł. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Zadbaj o układ hamulcowy w trakcie zimy
Podaj dalej

Współczesne samochody mają bardzo wydajne układy hamulcowe. Jednak podobnie do swoich poprzedników, dalej wymagają one właściwej troski ze strony kierowców. Większość czynników, które negatywnie wpływają na pracę tarcz hamulcowych, klocków i przewodów jest przez lata identyczna. W związku z tym dobrze jest mieć tego świadomość.

Korozja – ciągle obecna

Mimo postępu w motoryzacji korozja jest stałym punktem na liście rzeczy do sprawdzenia w samochodzie. Nie dotyczy to tylko samej karoserii, ponieważ taka forma zużycia dotyka również hamulce. Jeśli w czasie silniejszych mrozów nasze auto stało na parkingu przez dłuższy czas, na tarczach hamulcowych mogła pojawić się korozja. W związku z tym, jeśli ruszamy z miejsca, opłaca się zrobić to delikatnie. Dodatkowo ostrożnie, ścierając warstwę nalotu z tarczy hamulcowej.

płyn hamulcowy rodzaje czy można mieszać co ile wymiana

Zadbaj o hamulce zimą – sprawdź działanie ręcznego

Coraz więcej samochodów na polskich drogach ma na swoim pokładzie elektryczny hamulec postojowy. Może on włączać się bezpośrednio po zatrzymaniu auta lub wyłączeniu zapłonu. Po czasie jazdy w ujemnych temperaturach, wpływie wody i soli drogowej silniczki odpowiadające za zwalnianie i blokowanie hamulca postojowego mogą się zepsuć. Dlatego tak bardzo ważne jest to, żeby w czasie silnych mrozów nie zostawiać auta na „ręcznym”, ponieważ cały mechanizm może zamarznąć i uszkodzić się podczas próby odblokowania.

Skontroluj poziom płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy jest substancją, która absorbuje wodę z powietrza. W sezonie jesienno-zimowym, gdy wilgotność powietrza znajduje się na wysokim poziomie, bardzo łatwo o skraplanie się wody w zbiorniku z płynem hamulcowym. Traci on wtedy swoje właściwości. Poza tym na skutek drobnych nieszczelności w układzie hamulcowym dochodzi do stopniowego ubywania płynu. Jeśli wyciek jest większy niż zawsze, warto skontrolować szczelność przewodów hamulcowych.

płyn hamulcowy uzupelniania_shutterstock_2010198107-1-1024x660
płyn hamulcowy uzupełnianie fot. Shutterstock

Elementy gumowe układu hamulcowego, jak wszystko w pojazdach z czasem się zużywa. Co za tym idzie może dojść do mechanicznego zmęczenia przewodów hamulcowych. Jeśli wyczujemy, że pedał hamulca działa inaczej, niż zawsze. Głębiej wchodzi w podłogę i jest miększy, a po uzupełnieniu płynu hamulcowego jest dalej tak samo. Wtedy obowiązkowo należy sprawdzić, czy nie ma dodatkowych wycieków w układzie.

Przezorność się opłaca

Dbanie o układ hamulcowy po okresie zimowym to kluczowy element utrzymania bezpieczeństwa na drodze. Regularne sprawdzanie, konserwacja i ostrożność podczas eksploatacji pojazdu pomogą uniknąć kosztownych napraw i zapewnić bezpieczne podróże przez całą zimę.

Dzięki świadomości tych zagrożeń i odpowiednim działaniom zapewniamy sobie i innym uczestnikom ruchu bezpieczne i komfortowe podróże, nawet w trudnych zimowych warunkach drogowych.

źródło: Steinhof

Przeczytaj również