Większość kierowców popełnia ten błąd przy zmianie pasa ruchu! Sprawdź, czy Ty też!

Większość kierowców popełnia ten błąd przy zmianie pasa ruchu! Sprawdź, czy Ty też!

kierowca mandaty

Podaj dalej

Jazda po mieście wymaga od kierowcy bardzo dużej koncentracji. Większość kierowców dosyć wybiórczo skupia się na tym, co dzieje się wokół ich auta, przez co popełnia błąd przy zmianie pasa ruchu. Na szczęście można go bardzo łatwo uniknąć!

Ruch na drogach z roku na rok zwiększa swoją dynamikę. Pomiędzy autobusami, ciężarówkami, autami osobowymi i motocyklami znajdują się piesi, a także rowerzyści. W tym gąszczu różnych pojazdów, przepisów ruchu drogowego i dynamicznej sytuacji na jezdni bardzo łatwo jest popełnić błąd. Różnego rodzaju kompilacje nagrań umieszczone w sieci pokazują jednoznacznie, że pewna grupa kierowców potrafi doprowadzić do kolizji podczas manewru zmiany pasa ruchu.

Orientowanie się w sytuacji wokół samochodu

Gdy jesteśmy kierowcą z niewielkim doświadczeniem na drodze, bardzo dużo uwagi koncentrujemy nad tym, co dzieje się bezpośrednio przed naszym pojazdem. Z czasem nasza percepcja zaczyna się poszerzać i potrafimy dostrzegać zagrożenia na drodze z dużo większym wyprzedzeniem oraz właściwie na nie zareagować. Kwintesencją jazdy na wysokim poziomie bezpieczeństwa, jest orientowanie się na bieżąco, co dzieje się wokoło naszego auta. Z przodu, z boku, a także z tyłu.

Maseczka w dobie pandemii COVID-19
DEKRA Mund-Nasen-Schutz am Innenspiegel

Kłopotliwe martwe punkty

Każdy pojazd ma pewne obszary, które znacząco ograniczają widoczność w danym kierunku. Są to tak zwane martwe punkty, gdzie mogą „schować się” piesi, rowerzyści, a nawet całe pojazdy. Bardzo dobrze widać to na przykładzie zmiany pasa ruchu na ten znajdujący się po prawej stronie. Kierowcy pojazdów ciężarowych często uderzają prawym przednim narożnikiem w tył auta osobowego podczas zjazdu na swój prawy pas, ponieważ osobówka znajduje się centralne w martwym punkcie. Podobnie dzieje się za kierownicą auta, ale zagrożenie czyha bardziej z tyłu.

Większość kierowców popełnia ten błąd!

Przez systemy bezpieczeństwa, informowania o zagrożeniach, część kierowców przeniosła odpowiedzialność za skuteczność manewrów za kółkiem z siebie na pojazd. Dlatego przestajemy aktywnie obserwować to, co dzieje się wokół nas. Gdy zmieniamy pas ruchu z lewego na prawy, warto zerknąć w lusterko wewnętrzne, prawe lusterko zewnętrzne, a także obejrzeć się delikatnie przez prawe ramię. Spojrzenie przez prawą tylną szybę, może nas uchronić od stłuczki!

Podobnie sytuacja wygląda ze zmianą pasa ruchu z prawego na lewy. Poza kontrolnym sprawdzeniem widoku w lusterkach dobrym nawykiem jest spojrzenie w lewą stronę, czy aby na pewno bezpośrednio obok naszego auta nie ma innego uczestnika ruchu!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News